PREŠOV – V Prešovskom kraji nastúpi v septembri do základných škôl podľa predpokladov prešovského krajského školského úradu takmer 79 000 žiakov, čo je oproti vlaňajšku menej asi o 2 500 detí. Do prvého ročníka základných škôl rodičia prihlásili 9 653 detí.
Po zápise na povinnú školskú dochádzku niektoré školy ešte oznámili úbytok prvákov, z celkového počtu zapísaných detí do prvého ročníka treba odpočítať 670, u ktorých zákonní zástupcovia požiadali o odklad povinnej školskej dochádzky. Pre nedostatočný počet žiakov a zlú demografickú prognózu obce Kurimka v okrese Svidník a Čeľovce v okrese Prešov podali žiadosť o vyradenie základných škôl zo siete a v septembri sa ich brány už neotvoria. V Čeľovciach mali päť žiakov a v Kurimke sedem.
Ako uviedla vedúca oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Prešove Mária Stanislavová, zriaďovatelia v niektorých obciach si napriek klesajúcemu trendu počtu detí zatiaľ školy udržujú. Sú obce, kde počet žiakov klesol pod 20, nájdu sa aj také, kde ich počet nedosiahne ani číslo desať.
Ďalším extrémom sú lokality, kde počet žiakov neustále stúpa a obce majú problém zabezpečiť plnenie povinnej školskej dochádzky z priestorových dôvodov. Deti tu chodia na vyučovanie na dve zmeny, čo ale nerieši priestorové problémy do budúcna. Hľadať spôsob, ako rozšíriť počet tried, neminie viacerých starostov s početnou rómskou komunitou. V Jarovniciach v okrese Sabinov školské kapacity už dávno nepostačujú, platí tu úplná dvojzmenná prevádzka v dvoch základných školách, časť žiakov dokonca presunuli do obecného kaštieľa. V obci je aj špeciálna základná škola, kde sa tiež vyučuje na dve zmeny. Vo februári mali do prvého ročníka zapísaných 142 detí, spolu s prepadajúcimi však má nastúpiť do prvého ročníka až 280 detí. Chminianske Jakubovany v okrese Prešov vôbec nemajú riadnu základnú školu, v obci je len špeciálna škola. V Stráňach pod Tatrami v okrese Kežmarok sa vyučuje v štyroch budovách a v prenajatých priestoroch v Kežmarku, aj tu čiastočne zaviedli dve zmeny. Podobne je na tom Spišský Štiavnik v okrese Poprad, kde tiež platí zmennosť.
Podľa Stanislavovej priestorové problémy už začínajú pociťovať aj v obciach Svinia (okres Prešov), Lomnička (Stará Ľubovňa), Jánovce (Poprad), Vydrník (Poprad), Podhorany (Kežmarok). V nasledujúcich rokoch sa podobné problémy dajú očakávať aj v niektorých malých školách, v ktorých sú zriadené iba prvé štyri ročníky.
Stanislavová informovala, že do špeciálnych škôl sa zápis nevykonáva, žiaci sa tam prijímajú na základe žiadosti zákonného zástupcu a vyjadrenia centra špeciálno-pedagogického poradenstva. Do 50 špeciálnych základných škôl v kraji by malo podľa odhadu chodiť od septembra takmer 4 000 žiakov.