BRATISLAVA - Informácie, že sekretárka generálneho prokurátora skartovala časť spisového materiálu výpovede Igora Matoviča omylom, nie sú pravdivé. Tvrdí to Generálna prokuratúra Slovenskej republiky.
Nezávislý poslanec Národnej rady a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič vypovedal o údajnej korupcii medzi politikmi v piatok 29. júla, pričom povedal, že musel vypovedať dvakrát, pretože jeho prvú výpoveď sekretárka omylom skartovala.
Administratívne pracovníčky po schválení prvej výpovede Matoviča so spisom nemanipulovali. Po jeho výpovedi so spisom už neprišli do kontaktu a "skartáciu vykonal niekto iný," informovala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová. "Na GP sa všetky výsluchy ukladajú do príslušnej databázy, resp. zálohového súboru na príslušnom pevnom disku počítača, kde je tento úkon vykonaný," dodala Tökölyová. GP tvrdí, že vypočúvajúci administratívnej pracovníčke po výsluchu prikázal, aby tieto údaje do žiadneho súboru neuložila, aby text vymazala a aby nebol uložený ani na USB kľúč.
Matovič vypovedal na GP o údajnej korupcii medzi politikmi, pričom jeho výpoveď sa podľa jeho slov týkala najmä politických nominácií. Dodal, že 22 rokov po revolúcii by sme sa mali konečne spamätať a to obdobie, keď rozhodovala správna stranícka knižka, už hodiť za seba. Matovič odmietol byť pre médiá konkrétny, čo sa týka samotných nominantov i strán, ktoré ich dosadili do funkcií. "Nebudem konkretizovať," odpovedal na viaceré otázky novinárov. Matovič má ešte prokuratúre predložiť niektoré písomné dôkazy. "Pevne verím, že prokuratúra buchne po stole a povie, že stranícke nominácie, dosadzovanie rodín, známych, kamarátov je korupcia. Spolieham sa na to," zdôraznil. Svoju piatkovú výpoveď označil za "prvú chemoterapiu straníckym nomináciám", pretože ich považuje za rakovinu.
Predvolanie inicioval námestník Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka, Matoviča však vypočúval zvolený, no stále nevymenovaný generálny prokurátor Jozef Čentéš. Matovič začal o možnom kupovaní poslancov hovoriť 12. júla, keď parlament hlasoval o gastrolístkoch a niektorí koaliční poslanci nepodporili jeho návrh na ich zrušenie. „Musíme sa pozrieť v najbližších týždňoch na účty niektorých poslancov. Gastrofirmy sú veľmi bohaté. Biznis s gastrolístkami je veľmi výnosný a myslím si, že niektorí poslanci veľmi zbohatnú,“ vyhlásil Matovič 12. júla po hlasovaní NR SR o Zákonníku práce. Neskôr svoje tvrdenia zopakoval s tým, že za korupciu najhrubšieho zrna považuje aj politické nominácie, ktoré na Slovensku fungujú ešte od čias socializmu. Podľa neho je korupčné správanie charakteristické tak pre koaličné ako aj opozičné strany.