Nedeľa5. január 2025, meniny má Andrea, Artur, zajtra Antónia

Stav mladíka, u ktorého zistili E.coli, sa nezmenil

Fakultná nemocnica Louisa Pasteura
Fakultná nemocnica Louisa Pasteura

KOŠICE - Zdravotný stav pacienta, u ktorého zistili baktériu E. coli, je počas hospitalizácie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach naďalej stabilizovaný. Dnes o tom informovala hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Jaroslava Oravcová.

"Zdravotný stav pacienta sa výraznejšie nezmenil, je stabilizovaný. Pacient sa cíti subjektívne dobre, ale naďalej je potrebné, aby dostával komplexnú liečbu vrátane dialýzy," vysvetlila Oravcová. Ďalšiu, v poradí tretiu dialýzu bude absolvovať podľa jej slov dnes v popoludňajších hodinách.

Mladíka s baktériou E. coli preložili na košickú Kliniku infektológie a cestovnej medicíny v stredu (8.6.) večer s gastroenteritídou, porušenými parametrami v krvnom obraze a zhoršenou funkciou obličiek. Zástupca prednostu košickej Kliniky pre infekčné choroby Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, kde Prešovčana hospitalizovali, Ladislav Virág, informoval, že pacienta prijali z prešovskej nemocnice s diagnózou hemolyticko-uremického syndrómu spôsobenou infekciou E. coli.

Počas košickej hospitalizácie však už hemolýzu, teda rozpad červených krviniek nekonštatovali. "Ale už pri prijatí boli príznaky a známky sepsy - závažnej bakteriálnej infekcie," oznámil Virág. Ako sa Prešovčan nakazil, doteraz definitívne nezistili. Podľa názoru hygienikov môže byť zdrojom nákazy napríklad aj voda, ktorú pil z lesnej studničky.

"Čo vieme je, že niekoľko dní predtým, ako vzniklo ochorenie, konzumoval len nejaké rožky, pečivo s maslom, možno s nejakou šunkou, salámou. Jediné, čím by sa mohol nakaziť, je voda z nezabezpečenej studničky," uviedol v piatok hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. Lesná studnička môže byť podľa neho kontaminovaná kedykoľvek, nedá sa u nej zaručiť kvalita vody.

Kmeň E. coli, ktorý našli u Prešovčana, však neprodukuje nebezpečný šiga toxín, ktorý spôsobil v zahraničí úmrtia. "Všetko sa javí úplne inak ako v Nemecku," zdôraznil Šimko.

To, že zdroj nákazy nedokázali lekári vylúštiť, pripísal hlavný hygienik SR tomu, že inkubačná doba trvá tri až osem dní, prvé príznaky sú nešpecifické, väčšinou vo forme hnačiek či porúch zažívacieho systému. Pacient navštívi lekára až vtedy, ak objaví krv v stolici. "Veľmi ľahko sa môže stať, že tá komodita, ktorá je podozrivá, sa už mohla dostať mimo hry," komentoval Šimko.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu