BRATISLAVA - Platy učiteľov tento rok neklesnú, uisťuje ich minister školstva Eugen Jurzyca (nominant SDKÚ-DS).
„Pedagogickí zamestnanci boli jediní, ktorí pre rok 2011 dostali výnimku zo šetrenia. Kým náklady v štátnej správe klesali v priemere o 10 percent, tak platy pedagogických pracovníkov neklesli, neklesli platy ani na vysokých školách, ani na základných a stredných školách,“ povedal dnes minister v reakcii na hrozbu štrajku zo strany školských odborárov.
Nominálny pokles miezd, na ktoré odborári upozornili, je podľa ministra spôsobený tým, že zriaďovatelia zadržali peniaze a zatiaľ ich učiteľom nevyplatili. „Zadržali viac, než v prvom štvrťroku 2010, v priemere podľa našich údajov o 1,6 eura,“ vysvetlil Jurzyca s tým, že platy pedagógom opäť stúpnu. Takýto vývoj sa podľa neho opakuje každoročne, ako príklad uviedol, že kým v prvom kvartáli 2010 bol priemerný plat učiteľov na základných školách 750 eur, celoročne to bolo 800 eur. Dodal, že odborári vedia, aký balík peňazí je na mzdy učiteľov vyčlenený.
Jurzyca si uvedomuje, že v krajinách so špičkových školstvom majú pedagógovia vyššie platy, ako je priemer v národnom hospodárstve, napríklad vo Fínsku je to podľa neho o 20 až 40 percent vyšší plat než priemer. Minister sa bude snažiť, aby takúto métu dosiahlo aj Slovensko. „Vláda si je vedomá, že vzdelanie niečo stojí a zároveň si je vedomá, že nevzdelanie stojí ešte viac,“ zakončil.
Školskí odborári tvrdia, že situácia v školstve je dlhodobo neúnosná, napätá a vláda pred ňou zatvára oči. Preto dnes vyhlásili štrajkovú pohotovosť. „Je to prvý postupový krok, ďalším by mohol byť protestný míting pred Úradom vlády SR, ďalším ostrý štrajk,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii zástupca predsedu školských odborárov Jozef Lužák. Do konca školského roka už odbory štrajk nestihnú zorganizovať, nevylučujú ho však v septembri. Lužák hovorí, že vláda neustále odkladá rokovania s odborármi o navrhovaných zmenách a učiteľom už dochádza trpezlivosť. Kabinetu Ivety Radičovej poslal odborový zväz memorandum.
Nespokojnosť pedagogických i nepedagogických zamestnancov vychádza predovšetkým z platového ohodnotenia. „V školstve klesli v prvom kvartáli roku 2011 oproti porovnateľnému obdobiu z minulého roka nielen reálne, ale aj nominálne mzdy a spôsobilo to predovšetkým krátenie štátneho rozpočtu,“ uviedol Lužák. Priemerné mzdy v školstve v prvom kvartáli tohto roka klesli oproti rovnakému obdobiu roku 2010 o 2,4 eura na 530 eur. „Namiesto zvýšenia, ktoré sme žiadali, evidujeme pokles,“ konštatuje Lužák.