Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Dúhový PRIDE sprevádzali ťažkoodenci, zatýkali radikálov

Účastníci pochodu Dúhový PRIDE v Bratislave Zobraziť galériu (3)
Účastníci pochodu Dúhový PRIDE v Bratislave (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Spokojnosť s prácou štátnej a bratislavskej Mestskej polície počas dnešného medzinárodného podujatia Dúhový Pride 2011 vyjadrili jeho hovorkyňa Romana Schlesinger a primátor mesta Milan Ftáčnik. Podľa odhadu sa na pochode, ktorý je jeho vyvrcholením, zúčastnilo vyše 1500 ľudí. Akcia bola zameraná na podporu práv neheterosexuálov.

Podľa vyjadrenia jednej z organizátoriek Romany Schlesinger sa pochod odohral úplne bez problémov.  Hovorkyňa bratislavského Krajského riaditeľstva Policajného zboru Petra Hrášková povedala, že do akcie boli zapojené aj Krajské riaditeľstvá Banská Bystrica, Žilina, Nitra a Trenčín. Informovala, že do 19.00 h bolo predvedených priebežne 42 ľudí, medzi nimi bola skupina 26 osôb, ktoré sa snažili narušiť pochod Dúhového Pridu do Petržalky. Polícia naďalej monitoruje situáciu.

Dúhový Pride Bratislava 2010 bol vlani historicky prvým pochodom gayov a lesbičiek na Slovensku. Polícia vtedy počas konania a po jeho ukončení predviedla celkovo 29 ľudí.

Podujatie bolo dobre zabezpečené, čo vyzdvihol aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý ho prišiel osobne podporiť. Účastníci pôjdu na pochod približne o 16:30 trasou, ktorá je predbežne stanovená, ale nezverejnia ju, až po vyhodnotení bezpečnostnej situácie, krátko pred presunom účastníkov.

Ftáčnik považuje dúhový PRIDE za dobré podujatie, ktoré nám kladie otázky, na ktoré si musíme ako spoločnosť odpovedať. "Keď nebudeme hovoriť o problémoch ľudí s inou sexuálnou orientáciou, alebo sa to budeme snažiť zakopať pod koberec, aj tak sa s tým musíme naučiť žiť," konštatoval primátor a dodal, že práve Bratislava v sebe nesie odkaz tolerancie, na ktorom treba stavať. Na podujatí vystúpili predstavitelia ľudskoprávnych organizácií ako aj organizátorka obdobného podujatia v Moldavsku. Opäť prišli dve europoslankyne Marije Cornelissen a Ulrike Lunacek, ako pred rokom.

Aj oni vyzdvihli, že tento rok je na podujatí oveľa viac účastníkov ako chuligánov. Pri pódiu podporoval podujatie aj tajomník ľudskoprávnej rady vlády Kálman Petöcz. "Ľudskoprávne otázky všeobecne treba zviditeľniť," povedal. Pochod podporuje aj europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Očakáva sa príchod predstaviteľov strany SaS. Momentálne hrajú hudobné skupiny.

Slovenská pospolitosť protestovala proti pochodu

Skupinka mladých ľudí oblečených v tričkách Slovenskej pospolitosti a v iných tmavých odevoch sa pokúšala protestovať proti podujatiu na Hviezdoslavovom námestí. Členovia malej skupiny držali transparent s nápisom: Za tradičnú rodinu, proti deviácií na ktorom je aj logo Ľudovej strany - Naše Slovensko. Skupinu strážili ťažkoodenci postavení pred bariéry, ktoré ohradzujú priestor pre konanie pochodu.

Sulík prišiel podporiť pochod

Predseda parlamentu a koaličnej SaS Richard Sulík s ďalšími predstaviteľmi strany prišiel podporiť účastníkov PRIDE v Bratislave. "Títo ľudia bojujú za správnu vec, za svoje práva a slobodu," vysvetlil dôvod svojej účasti Sulík. Pripustil, že aj v budúcnosti sa budú pokúšať o vytvorenie výboru pre neheterosexuálne menšiny, ktorý pred časom vláda neodsúhlasila o jeden hlas. "Neprešiel teraz, prejde na budúce," myslí si Sulík, ktorý hovorí, že to s výborom budú skúšať, kým sa nestane súčasťou rady.

SaS sa nevzdáva ani myšlienky na uzákonenie registrovaných partnerstiev na Slovensku. "Možnože nebude možné v zložení tejto vládnej koalície, najmä kvôli kolegom z KDH realizovať registrované partnerstvá an blok, ale možno sa nám podarí niektoré jednotlivé kroky uzákoniť, na základe ktorých sa jednoducho nebudú hádzať polená pod nohy ľuďom, ktorí chcú žiť inak ako väčšina".

 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu