Nedeľa5. január 2025, meniny má Andrea, Artur, zajtra Antónia

Banková daň na Slovensku bude, tvrdí Mikloš

Ivan Mikloš
Ivan Mikloš (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Banková daň na Slovensku bude, no nie v podobe ako to navrhuje Smer-SD, ktorý presadzuje zavedenie mimoriadneho ročného odvodu pre banky vo výške 0,73 percenta z vybraných pasív.

V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť to vyhlásil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Ako tvrdí, v súčasnosti ju pripravujú koordinovane v rámci Európskej únie a ak nepríde k výraznému pokroku, zavedú ju v tomto roku s účinnosťou od budúceho. Ak by ju zaviedli v podobe navrhovanej Smerom, poškodilo by to podľa Mikloša ekonomiku a premietlo by sa to do zvýšenia poplatkov.

Dôvodom pre nezavedenie bankovej dane za minulej vlády bolo podľa exministra financií a súčasného poslanca Národnej rady SR za Smer-SD Jána Počiatka to, že čakali na to, ako dopadne diskusia o zdanení bánk v rámci európskeho priestoru, ktorá skončila až v lete. Ako tvrdí, mnohé banky zneužívajú svoju pozíciu. Poukázal, že úroky na hypotéky sú na Slovensku najvyššie z celej eurozóny. "Vy ste tvrdili, že zavedením bankovej dane sa to prenesie do poplatkov bánk. Potom sa pýtam, ako je možné, že tie bankové poplatky stúpli aj bez toho, aby bola táto banková daň zavedená. Opäť je to veľmi špecifické postavenie bánk a myslím si, že súčasná vláda bude postupovať tak, ako vždy postupovala v bielych rukavičkách voči bankám," zdôraznil.

Mikloš je presvedčený, že Ficov kabinet mohol za štyri roky vlády urobiť voči bankám viaceré opatrenia. "No neurobili ste s tým nič a práve preto my sme už prijali niektoré opatrenia," skonštatoval. Poukázal pritom na novelu zákona o bankách prijatú na jeseň minulého roka, ktorá ukladá finančným inštitúciám niektoré nové povinnosti.

Postup koalície, vďaka ktorej sa neuskutočnila mimoriadna schôdza Národnej rady SR s tromi návrhmi Smeru-SD, označil Počiatek za arogantný. Nepáči sa mu, že návrhy na zavedenie bankovej dane, zníženie DPH na pôvodných 19 percent a zabránenie privatizácie šiestich teplární, sú zaradené na konci programu riadnej schôdze parlamentu. Podľa neho "je nanajvýš akútne riešiť tieto témy izolovane." Exminister je presvedčený, že po privatizácii teplární pôjdu ceny hore podobne ako to bolo s cenami plynu po privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu. Podľa neho nie je logické, aby niekto investoval bez toho, aby očakával zisk, a ak by sa mal k nemu dopracovať cestou znižovania nákladov, tak nechápe, prečo to neurobí súčasná vláda, ale zverí ich do súkromných rúk. Naopak, Mikloš tvrdí, že ceny plynu nijako s privatizáciou nesúviseli a návratnosť investícii pre investora bude zabezpečená, ak sa mu podarí zastaviť plytvanie a nehospodárnosť.

"Odpor Smeru k privatizácii je daný tým, že chcú, aby štátne podniky zostali pod vplyvom štátu, aby mohli sponzorov, alebo nominantov zo strany sponzorov nominovať do týchto štátnych podnikov a potom zabezpečovať tak peniaze ako sa Robert Fico alebo hlas jemu podobný chválil, že ich zabezpečuje," vyhlásil Mikloš. Ako zdôraznil, pri privatizácii dochádza k odpolitizovaniu a nie je možné zneužívať politický vplyv. Naopak, podľa Počiatka súčasná koalícia privatizovaním podnikov sama seba usvedčuje, že nevie zabezpečiť dostatočnú apolitickosť vlastných nominantov.

Mikloš v relácii poprel, že by nebol ochotný diskutovať s partnermi o odvodovej reforme. "Hľadáme dohodu," vyhlásil. Ako tvrdí, cieľom je čo najmenej zaťažiť živnostníkov, no na druhej strane "zapchať diery." Zdôraznil však, že dohodu bude treba nájsť čo najskôr, lebo ak má byť jednoduchší systém zavedený od januára 2013, času už veľa nie je.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu