Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

Loď z PET fliaš preplávala Tichý oceán

Plastiki sa po 4 mesiacoch plavby vracia do prístavu v Sydney Zobraziť galériu (3)
Plastiki sa po 4 mesiacoch plavby vracia do prístavu v Sydney

SYDNEY - Do prístavu v Sydney dnes dorazila loď Plastiki vyrobená z tisícov plastových fliaš. Ide o projekt jedného z dedičov slávneho bankárskeho rodu Rothschild a jeho cieľom bolo upozorniť verejnosť na znečistenie oceánov.

Osemnásť metrov dlhý katamaran má za sebou 15 000 kilometrov štvormesačnej plavby Tichým oceánom. Jej posádku, ku ktorej patril aj David de Rothschild, v Sydney prišli privítať stovky ľudí. Inšpiráciou pre meno lode bola výprava Kon-Tiki moreplavca a etnografa Thora Heyerdahla. Tento slávny Nór ju podnikol v roku 1947 na plti Kon-Tiki s úmyslom dokázať, že Polynéziu mohli osídliť aj peruánski Indiáni, a nie iba ázijské národy.

Plastiki vyrazila v marci zo San Francisca a zastavila sa na niekoľkých ostrovoch v južnom Pacifiku. Jej trup bol zlepený z 12 500 plastových fliaš organickým spojivom vyrobeným zo živice kešu orechov a trstinového cukru. Recyklovaný plast použili aj na výrobu plachiet. Plavidlo využívalo výlučne obnoviteľné zdroje energie vyrábané zo slnka a vetra.

"Toto je najťažšia časť cesty," kričal de Rothschild, keď sa Plastiki snažila vmanévrovať do prístavu pri austrálskom národnom námornom múzeu v Sydney. Keď ťažko ovládateľné plavidlo nakoniec zakotvilo, ozval sa víťazný pokrik stoviek prítomných.

De Rothschild (31) sa rozhodol urobiť niečo pre oceány, keď si pred štyrmi rokmi prečítal správu OSN o znečistení morských vôd. Stálo v nej, že k najbežnejšiemu morskému odpadu patria plasty. Rozhodol sa dokázať, že je tento materiál možné využiť k užitočným veciam a postavil z fliaš loď. Na Plastiki nie je ekologický iba kýl alebo plachty, ale aj sťažeň, pretože na jeho výrobu poslúžila vyradená rúrka zo zavlažovacieho systému.

"Púť Plastiki je cestou od odpadkov k víťazstvu," povedal americký veľvyslanec v Austrálii Jeffrey Bleich, ktorý bol medzi vítajúcimi.

Okrem Rothschilda bolo na palube ďalších päť ľudí. Žili v kajute o rozlohe 15 metrov štvorcových, sprchovali sa v slanej vode a jedli sucháre a konzervy doplnené zeleninou počas niekoľkých zastávok na pevnine.

Okrem víchrice o sile 90 kilometrov za hodinu čelili tiež až 38-stupňovým horúčavám a museli opravovať roztrhnuté plachty. Kapitánkou plavby bola Jo Rayleová, jediná žena na palube. "Veľmi sa teším na pohárik vína a stretnutie s kamarátkami," povedala.

Filmovú dokumentáciu cesty robil Vern Moen, ktorému sa v čase plavby narodil syn. Pôrod svojho prvého dieťaťa sledoval vďaka pripojeniu na Skype a prvýkrát ho na vlastné oči videl až v Sydney. "Bolo to neskutočné, keď som vystúpil na breh a povedali mi: 'tu máš svoje dieťa'," smial sa.

Organizátori plavby mali pôvodne v úmysle nechať Plastiki recyklovať, ale nakoniec sa rozhodli inak. Ponechajú plavidlo nedotknuté, aby ľuďom pripomínalo užitočnosť odpadového materiálu. "Ľudia na nás často hľadeli ako na bláznov, ale teraz môžeme povedať, že možné je všetko," povedal de Rothschild.

 

 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu