BRATISLAVA – Jedinečný košický zlatý poklad zo 17. storočia si návštevníci budú môcť pozrieť od 20. marca 2009 v priestoroch bašty Luginsland, ktorá tvorí súčasť opevnenia Bratislavského hradu. Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach po prvýkrát predstavuje verejnosti unikátny poklad v kompletnom zložení v hlavnom meste Slovenska. Poklad patrí svojím obsahom medzi jedinečné nálezy mincí nielen zo Slovenska, ale aj v rámci Európy.
Zlatý poklad bol objavený v tridsiatych rokoch minulého storočia v dome na dnešnej Hlavnej ulici č. 68 v Košiciach. Okamžite sa vedelo, že ide o unikátny nález. Poklad patrí svojím obsahom medzi významné nálezy mincí v rámci Európy. Jeho obrovský význam spočíva okrem bohatého zastúpenia jednotlivých typov zlatých mincí aj v ich širokom geografickom zábere. Nachádzajú sa tu mince z veľkej časti Európy.
Košický zlatý poklad tvorí 2 920 zlatých mincí, tri medaily, renesančná reťaz a medená schránka. Medzi vzácne numizmatické pamiatky patria tri zlaté medaily. Jazdecká medaila Ferdinanda I. pochádzajúca z roku 1541 je vzácna a atypicky vyhotovená medaila. Za svetovú raritu ju môžeme považovať v zlatom variante. Súčasťou košického zlatého pokladu je okrem mincí a medailí aj vzácna renesančná zlatá reťaz, ktorej dĺžka je 214 cm a rýdzosť 990/1000.
Všetky mince, medaily i reťaz košického zlatého pokladu boli uložené v zvláštnej medenej schránke, ktorej dno a veko tvorili dve približne rovnaké časti vytepané z medeného plechu. Po ich spojení a uzavretí schránka pripomína bochník chleba. Pri posudzovaní obdobia ukrytia mincí sa všeobecne vychádza z razieb s najmladším letopočtom v náleze.
Najmladšími mincami v náleze sú uhorské dukáty Leopolda I. z roku 1679, preto čas ukrytia musíme hľadať buď v tomto, alebo v najbližších rokoch po uvedenom letopočte. Poklad bol objavený v budove bývalej Spišskej komory, a tak sa predpokladá, že jeho majiteľ bol úzko spojený s touto inštitúciou. Výstavu Košický zlatý poklad na Bratislavskom hrade obohatí premietanie filmu PhDr. Pavla Dvořáka Košický zlatý poklad a dokumentárneho filmu o prevoze Košického zlatého pokladu z Košíc do Bratislavy.
Počas trvania výstavy je možné si zakúpiť reprezentačnú monografiu Košický zlatý poklad autora a kurátora výstavy Mgr. Mareka Budaja z vydavateľstva Slovart.
Výstava Košický zlatý poklad na Bratislavskom hrade je návštevníkom prístupná od 20. marca 2009 v priestore bašty Luginsland na Severných hradbách Bratislavského hradu.
Otvorená je denne (okrem pondelka) od 9.00 do 17.00 hod. Aktuálne informácie o výstave, vstupnom, vzdelávacích aktivitách alebo sprievodných podujatiach nájdete na www.zlatypoklad.sk a www.snm.sk