Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Zamorené Slovensko: 100 ton jedov pozdĺž rieky Ipeľ

V Bielovciach pred týždňom aktivisti Greenpeace uložili do bezpečných sudov 3,5 tony jedov a kontaminovanej zeminy. Zobraziť galériu (3)
V Bielovciach pred týždňom aktivisti Greenpeace uložili do bezpečných sudov 3,5 tony jedov a kontaminovanej zeminy.

ŠAHY - Takmer 150 opustených a pustnúcich skladov so 100 tonami jedov! Takýto otrasný je výsledok dvojročného monitoringu ochranárov šahanskej mimovládnej organizácie Ipeľská únia približne v 850 obciach Nitrianskeho a Banskobystrického kraja.

V tomto roku objavili pozdĺž rieky Ipeľ, na ktorú sa zamerali, 86 zabudnutých nebezpečných miest. Tajných skladov s jedmi však Slovensko ukrýva oveľa viac na celom svojom území.

"Obce v povodí Ipľa mapovali vo dvoch krajoch študenti a ďalší dobrovoľníci. Naše poznatky sú hrozné - tony pesticídov a iných chemikálií po poľnohospodároch v opustených skladoch bez striech a dverí, kam môžu vojsť hrajúce sa deti," hovorí ochranárka Ida Wollent z Ipeľskej únie.

"Väčšinou tieto jedy číhajú v bývalých poľnohospodárskych družstvách, ktoré sa likvidujú a človek, zodpovedný za ich nedbanlivé uskladnenie, je často neznámy. Mnohé jedy sú rozliate, alebo voľne vysypané z pôvodných obalov. Hrozí, že otrávia pôdu a vody. Žiaľ, stáva sa aj to, že dedinčania si ich nosia domov a postrekujú nimi záhradky," poukazuje na nebezpečenstvo Ida Wollent.

Podľa nej je situácia v strednej a východnej Európe kritická najmä preto, že poľnohospodárstvo sa tu ocitlo v kríze a opustené sklady ostali bez dozoru. "Žiaľ, na otrasnú situáciu s jedmi môžeme iba upozorniť. Likvidovať by ich mal štát. Chýbajú peniaze a situáciu komplikuje aj to, že na Slovensku neexistuje ekologická technológia likvidovania jedov, ktorá zodpovedá požiadavkám EÚ. V európskom rámci jestvuje len vo Francúzsku," dodala Wollent.

Čo hovorí štát?

Podľa ministerstva životného prostredia by štát potreboval na likvidáciu starých ekologických záťaží až 10 miliárd korún. "Vyriešiť závažný problém pomôže zákon o environmentálnych záťažiach, ktorý sa už dostáva do pripomienkového konania a mala by ho schváliť vláda. Zákon bude presne definovať, čo treba rozumieť pod ekologickou záťažou, a zároveň jasne zadefinuje konkrétne osoby, zodpovedné za ekologické hrozby, akými sú opustené sklady s chemikáliami. Vinník bude povinný zlikvidovať ich na vlastné náklady. Ak sa vinník nedokáže, alebo je už nebohý, bude musieť niesť náklady na likvidáciu štát," sľubuje zlepšenie hovorkyňa ministra Danica Filová.

Pomôcť by mali aj starostovia obcí. Ochranári im rozoslali dotazníky s výzvou, aby upozornili na nebezpečné skládky vo svojom okolí. Do 19. decembra potom vypracujú kompletný zoznam jedovatých skladov.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu