BRATISLAVA - Slovenská opozícia tvrdo odsúdila nedeľné rokovanie premiéra Roberta Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Kremli. Strana Progresívne Slovensko (PS) hovorí o zrade národných záujmov, Sloboda a Solidarita (Sas) o hanbe. Fico podľa vlastných slov rokoval v Moskve s Putinom o dodávkach plynu na Slovensko. Stretnutie označil za reakciu na štvrtkový rozhovor s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Aktualizované 12:10 V hlavnom meste SR proti nedeľnej (22. 12.) návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v Moskve protestujú v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.
"Odmietame zneužívanie témy tranzitu plynu proti Ukrajine a Európe za účelom kolaborácie s Ruskom. Putin cez Fica posilňuje slabnúci ruský vplyv, ruskú propagandu, ako aj hybridnú vojnu proti Slovensku a našim skutočným spojencom," vyhlásilo občianske združenie Mier Ukrajine, ktoré protest zvolalo.
Predstavitelia združenia vyhlásili, že podávajú na Generálnej prokuratúre SR žiadosť o preskúmanie dlhodobých krokov predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v súvislosti s postojom k Rusku.
„Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil pripravenosť Ruskej federácie pokračovať v dodávkach zemného plynu na Západ a na Slovensko, čo je vzhľadom na postoj ukrajinského prezidenta po 1. januári 2025 prakticky nemožné," napísal Fico na sociálnej sieti Facebook. Dodal, že predstaviteľov EÚ o ceste do Moskvy informoval už v piatok.
Slovenský premiér tiež uviedol, že s Putinom hovoril o vojne na Ukrajine a o spôsoboch, ako ozbrojený konflikt uzavrieť mierom. Uviedol, že s Putinom rokoval tiež o vzťahoch medzi Slovenskom a Ruskom, ktoré chce šéf slovenskej vlády normalizovať.
Ostrá kritika opozície
Šéf PS Michal Šimečka cestu označil za zradu národných záujmov Slovenska. "Ak premiérovi išlo o tranzit, mal rokovať s ukrajinskou stranou, a nie robiť zo Slovenska nástroj ruskej propagandy," uviedol líder najväčšej opozičnej strany.
"Zapamätajme si tento moment, že Robert Fico opúšťa Slovensko v najťažších chvíľach. Namiesto toho, aby riešil problémy ľudí na Slovensku, tak slúži zahraničným diktátorom a takto si ho bude pamätať aj história," skonštatoval Šimečka.
Kritizoval, že o premiérovej návšteve Moskvy sa Slovensko dozvedelo od srbského prezidenta Aleksandra Vučiča či hovorcu Kremľa. Šéf PS predpokladá, že o Ficovej ceste nevedeli ani koaliční poslanci a lídri, možno ani prezident SR Peter Pellegrini. "Na takúto zásadnú zmenu zahranično-politického kurzu nemá premiér žiadny mandát. Ani z parlamentu, ani z programového vyhlásenia vlády a už vôbec nie od voličov," poznamenal.
Bývalý šéf diplomacie a člen predsedníctva PS Ivan Korčok považuje Ficovu cestu za zlom v zahraničnej politike Slovenska za 30 rokov. Predseda vlády tak podľa neho spálil mosty so západnými krajinami.
Strana SaS navrhne opozičným kolegom, aby spoločne zvážili zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica. Chce tak urobiť v reakcii na stretnutie Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, SaS to považuje za vlastizradu.
SaS zopakovala, že Fico sa nespráva ako predseda suverénnej krajiny, ale ako kolaborant a Slovensko sa tak ocitá v medzinárodnej izolácii. "Oprávnene sa tak môžeme pýtať, ako k nám budú pristupovať naši partneri v EÚ a NATO. Fico v Moskve slúži ruskej propagande a robí nám hanbu. Aj preto navrhneme našim opozičným kolegom, aby sme sa rozprávali o tom, že hneď po Novom roku pôjdeme do mimoriadnej schôdze s jediným bodom programu, a to vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica," povedal v stanovisku predseda SaS Branislav Gröhling.
Strana sa odmieta tváriť, že Fico zastupuje na stretnutiach s Putinom občanov Slovenska. "Nie, nezastupuje - s vojnovým zločincom sa nerokuje. Ficova vláda musí padnúť," doplnil.
Opozičné hnutie Slovensko považuje za neprijateľné, aby si premiér demokratickej krajiny potriasol rukou s človekom, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač a legitimizoval jeho zločiny.
"Putin je priamo zodpovedný za jeden z najkrvavejších vojenských konfliktov v novodobej histórii. Vojna, ktorá si vyžiadala státisíce obetí, vrátane desiatok tisíc nevinných civilistov, neohrozuje len Ukrajinu, ale aj stabilitu celej Európy a svetový mier," uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
"Hrdá a vyvážená diplomacia vyzerá inak, ako to robí súčasná vláda a jej premiér. Návšteva premiéra Fica nemá nič spoločné s reálnymi vyjednávaniami o dovoze zemného plynu, o ktorom sa rokuje na iných miestach," skonštatoval líder kresťanských demokratov.
KDH podľa Majerského neostane len pri odsúdení Ficovej cesty do Moskvy. "Budeme požadovať, aby prišiel do parlamentu a zodpovedal sa pred plénom za túto svoju návštevu Kremľa," vyhlásil predseda KDH.
Prezident očakáva od Fica informácie
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Verí, že návšteva Moskvy nebola len politicky samoúčelným krokom, ktorý môže výrazne poškodiť Slovensko v očiach Európskej únie (EÚ) a NATO. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.
"Je nespochybniteľnou povinnosťou predsedu vlády obhajovať slovenské národné záujmy, vrátane dodávok ropy a plynu pre potreby SR a partnerov potrubím cez Ukrajinu, ako aj dodávok jadrového paliva," uviedol Pellegrini. Na druhej strane však má podľa neho rokovanie s ruským prezidentom v čase vojny vedenej proti Ukrajine mimoriadne silný zahranično-politický rozmer, a to vzhľadom na členstvo Slovenska v EÚ a Severoatlantickej aliancii.
Prezident pripomína, že spoločne s Ficom a povereným predsedom Národnej rady SR Petrom Žigom (Hlas-SD) podpísali tento rok deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov SR, v ktorej sa zaväzujú "podporovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a NATO". "Verím, že táto deklarácia naďalej v plnej miere platí a že ju všetci traja podpísaní predstavitelia budeme presadzovať ako slovami, tak aj skutkami," podotkol Pellegrini.
SNS verí, že rokovaním premiéra s Putinom získa SR informačnú výhodu
Koaličná SNS verí, že rokovaním premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) s ruským prezidentom Vladimirom Putinom získa Slovensko informačnú výhodu pri riešení plynovej krízy po 1. januári 2025. Uvádza to v stanovisku, ktoré poskytla riaditeľka Kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
"SNS vyjadruje spokojnosť, že sa podarilo zužitkovať dobré vzťahy Roberta Fica a Andreja Danka v Ruskej federácii. Sme radi, že sa predmetnú návštevu podarilo do poslednej minúty utajiť tak, aby ju nezmarili predstavitelia EÚ," odkazuje SNS.
Ficovu cestu na sociálnych sieťach obhajoval aj vicepremiér Tomáš Taraba (SNS). Podľa neho sa premiér snaží zabezpečiť, aby na Slovensku bolo "čím kúriť za normálne ceny".
Hlas-SD čaká na výsledky rokovaní
Strana Hlas-SD nebude predčasne komentovať pracovnú cestu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do ruskej Moskvy. Očakáva, že po svojom návrate predstaví na najbližšej koaličnej rade výsledky rokovaní. Uviedla to strana v stanovisku.
"Pre stranu Hlas-SD je Slovensko pevne ukotvené v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, čo jasne vyplýva z programového vyhlásenia vlády, ako aj z memoranda, ktoré okrem prezidenta a povereného predsedu Národnej rady (NR) SR podpísal aj premiér," poznamenali.
Hlas-SD zároveň upozornil na to, že Rusko ešte stále zostáva pre Slovensko strategickým dodávateľom v oblasti nerastných surovín. "Práve preto absolvovala ministerka hospodárstva pracovnú cestu do Ruska s cieľom zabezpečiť strategicky výhodnejšie a lacnejšie suroviny pre SR," dodal.
K premiérovej ceste sa vyjadril aj minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Označil ju za citlivú z medzinárodného hľadiska. "Na druhej strane, pán premiér nás informoval, že pre problémy s dodávkami plynu chce v najbližších týždňoch a dňoch navštíviť jednak Rusko, ale aj Ukrajinu. No a my budeme teda zvedaví na to, s akým výsledkom sa tieto rokovania skončili," podotkol.