Piatok1. november 2024, meniny má Denis, Denisa, zajtra

Dohoda o partnerstve? Novinky z premiérovej návštevy Číny: Cestovanie bez víz či priama linka do Pekingu!

premiér Robert Fico a čínsky prezident Si Ťin-pching Zobraziť galériu (2)
premiér Robert Fico a čínsky prezident Si Ťin-pching (Zdroj: TASR/XINHUA)

PEKING/BRATISLAVA - Slováci budú môcť cestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez víz. Slovensko je zasa pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom. Uviedol to v piatok slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý je spolu s ministrami a podnikateľmi na oficiálnej návšteve Číny.

Ako povedal vo videu na sociálnej sieti po rokovaniach s čínskym predsedom vlády Li Čchiangom, dohodli sa na strategickom partnerstve, čo umožní prehĺbenie spolupráce nielen vlád, ale aj podnikateľských sektorov. Rokovania sa však podľa neho týkali najmä energetických a infraštruktúrnych projektov. Poukázal na dve veľké čínske investície, ktoré sa na Slovensku momentálne rozbiehajú alebo už sú rozbehnuté, a to na výstavbu automobilky Volvo na východe Slovenska a na prípravné práce na závod na výrobu batérií do elektromobilov v Nitrianskom kraji. Zároveň otvoril podnikateľské fórum s účasťou stoviek slovenských a čínskych podnikateľov.

VIDEO

Návšteva Číny má strategický charakter, uviedol premiér (Zdroj: Facebook/Robert Fico)

Jednou z kľúčových tém bol podľa Fica aj konflikt na Ukrajine. Ako dodal, v ňom môže Čína zohrať rozhodujúcu úlohu.

Stretne sa aj s čínskym prezidentom

Slovenského premiéra ešte čaká stretnutie s predsedom čínskeho parlamentu a s čínskym prezidentom. Dodal, že na týchto stretnutiach sa slovenská delegácia chce opätovne venovať najmä otázkam posilnenia ekonomických vzťahov medzi krajinami, ale aj ďalším otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým otázke vojny na Ukrajine.

Čína povyšuje vzťahy so Slovenskom na strategické partnerstvo

Čínske vzťahy so Slovenskom povyšuje na strategické partnerstvo. Novinárom to dnes povedal čínsky prezident Si Ťin-pching po stretnutí s premiérom Robertom Ficom. Podľa čínskych médií spolu rokovali o hospodárskej spolupráci. Slovenská opozícia v súvislosti s Ficovou cestou do Číny dala najavo obavy, aby sa slovenská ekonomika a bezpečnosť nedostali do područia krajiny s komunistickým režimom.

Slovenská vláda podpísala s Čínou 13 dokumentov, najmä o ekonomickej spolupráci

Členovia slovenskej vlády, ktorí sa spolu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a zástupcami 56 firiem zúčastňujú na oficiálnej návšteve Číny, podpísali s čínskou stranou celkovo 13 dokumentov. Informoval o tom Úrad vlády Slovenskej republiky, podľa ktorého je cieľom návštevy potvrdenie novej kvality bilaterálnych vzťahov medzi SR a Čínou a v rámci nej podpora investícií z obidvoch strán. Z 13 dokumentov sa najviac týka sektora hospodárstva.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) podpísala Memorandum o porozumení o zriadení pracovnej skupiny pre investičnú a hospodársku spoluprácu, ďalej Spoločné vyhlásenie o posilnení ekonomickej spolupráce, Memorandum o porozumení o podpore investičnej spolupráce v oblasti zeleného rozvoja, Memorandum o spoločnej podpore priemyselnej a investičnej spolupráce a za Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Memorandum o porozumení a posilnení investičnej spolupráce v oblasti digitálnej ekonomiky.

Aj ostatní ministri podpísali memorandum

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) podpísal Memorandum o porozumení a prehlbovaní spolupráce na projekte China-Europe Railway Express a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS) Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti cestovného ruchu. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podpísal Memorandum o spolupráci v oblasti zeleného a nízkouhlíkového rozvoja a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) okrem iného Memorandum o porozumení a spolupráci pri prevencii a kontrole šírenia BSE (za Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR).

Okrem toho predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR Pavol Pavlis podpísal Memorandum o porozumení medzi ÚNMS SR a Standardization Administration of the People's Republic of China, ako aj Akčný plán spolupráce na roky 2024 - 2028. Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) podpísala Program spolupráce v oblasti kultúry medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom kultúry Čínskej ľudovej republiky na roky 2024 - 2028.

Viac o téme: Návšteva Robert FicoČínaLi Čchiang
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu