SOUL - Severná Kórea plánuje v roku 2024 vypustiť ďalšie tri špionážne družice, oznámili v nedeľu severokórejské štátne médiá. Prvý špionážny vojenský satelit Pchjongjang vypustil na obežnú dráhu v novembri, pripomína agentúra AFP.
"Bol deklarovaný cieľ - v roku 2024 vypustiť ďalšie tri prieskumné družice," uvádza sa v záveroch koncoročného zasadnutia severokórejskej vládnucej strany. Podľa štátnej tlačovej agentúry KCNA sa na päťdňovom zasadnutí zúčastnil aj vodca KĽDR Kim Čong-un. Vypustenie ďalších troch špionážnych satelitov bolo uvedené medzi kľúčovými politickými rozhodnutiami týkajúcich sa budúceho roka. Umiestňovanie vojenských družíc na obežnú dráhu má prispieť k ďalšiemu posilneniu kapacít armády KĽDR.
Od vypustenia prvého satelitu z 21. novembra Pchjongjang tvrdí, že mu družica umožnila získať snímky dôležitých vojenských objektov v Spojených štátoch a Južnej Kórei. Južná Kórea v reakcii na vypustenie družice oznámila, že čiastočne pozastavila platnosť vojenskej dohody s KĽDR. Začiatkom decembra Soul taktiež vypustil na obežnú dráhu svoj vojenský prieskumný satelit vlastnej výroby.
Severná Kórea tvrdí, že potrebuje špionážny satelit, aby mohla reagovať na údajné vojenské hrozby zo strany Spojených štátov. Kim Čong-un na koncoročnom straníckom zasadnutí vyhlásil, že sa už nebude usilovať o zmierenie s Južnou Kóreou a o zjednotenie oboch kórejských štátov. Na Kórejskom polostrove podľa neho pretrváva "nekontrolovateľný krízový stav" vyvolaný Soulom a Washingtonom.
"Nemali by sme považovať ľudí, ktorí nás označujú za hlavného nepriateľa, za partnera pre zmierenie a zjednotenie," povedal Kim na margo Južnej Kórey. V tejto súvislosti nariadil reorganizáciu orgánov, ktoré majú na starosti medzikórejské vzťahy, v rámci príprav na "zásadnú zmenu smerovania". Vzťahy medzi Pchjongjangom a Soulom sú aktuálne vo veľmi zlom stave. Prispelo k tomu posilnenie vojenskej spolupráce medzi Soulom a Washingtonom, ktoré nasledovalo po rekordnom počte raketových testov KĽDR, píše agentúra AFP.