ŠAĽA - Spoločnosť Duslo Šaľa podpísala zmluvu s Modernizačným fondom na dotáciu 58 miliónov eur. Tú použije na realizáciu projektu výstavby fotovoltickej a veternej elektrárne, batériového úložiska a elektrolyzéra na výrobu zeleného vodíka. Projekt je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Podľa zmluvy musia jeho realizáciu ukončiť do roku 2030. Náklady presiahnu 120 miliónov eur, potvrdil generálny riaditeľ spoločnosti Petr Bláha. Spoločnosť plánuje využiť na výstavbu i vlastné a bankové zdroje.
Podľa Bláhu bude fotovoltický park druhým najväčším na Slovensku. Postavia ho na 19 hektároch, vlastníkom pozemkov je Duslo. Veterné turbíny by mali vyrásť na pozemkoch v blízkosti chemičky, ktorá už má uzavreté dohody s majiteľmi týchto pozemkov. Inštalovaný výkon oboch elektrární by mal dosiahnuť 50 megawattov. Ročne dokáže vyrobiť 119.000 megawatthodín elektrickej energie. Elektrinu z obnoviteľných zdrojov budú vyrábať výlučne pre potreby firmy, ktorá ju využije na výrobu zeleného vodíka a ten následne na produkciu amoniaku. Elektrolyzér má vyrobiť ročne vyše 2000 ton vodíka. Použitím zeleného vodíka pri výrobe čpavku sa predpokladá úspora emisií oxidu uhličitého na úrovni 15.000 ton ročne.
archívne video
Spoločnosť podľa Bláhu bude požadovať štátnu dotáciu aj na samotnú výrobu po dokončení projektu. "Podobné prevádzky v zahraničí dostávajú podporu aj počas výroby, pretože produkty vyrábané zo zelených zdrojov, sú mnohonásobne drahšie," skonštatoval. Potvrdil to aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). "Ak sa raz Európska únia rozhodla ísť touto cestou zelenej transformácie Európy, treba otvorene povedať, že je to cesta zdražovania ceny. Ak však už touto cestou ideme, za Slovensko garantujeme, že tie schémy, ktoré predpokladajú nejaké spätné dotovanie priemyslu, budeme uplatňovať tak, ako to Európska únia predpokladá. Je to jeden zo záväzkov, ktorý musí fungovať. V opačnom prípade sa môžeme rozlúčiť s priemyslom, na Slovensku určite a v Európe v dohľadnej dobe," povedal minister.
Podľa Tarabu bude potrebné prijať zákon o emisiách, ktorý nastaví nový mechanizmus. "Tí, ktorí si musia kupovať emisné povolenky, 50 percent z tých príjmov ide na účet ministerstva financií. Po novom bude musieť ísť do Environmentálneho fondu 100 percent a musí sa to vrátiť do priemyslu," skonštatoval.