Prvé mesiace života našich detí sú čarovné obdobie. Často však ľudia kvôli emóciam prehliadajú varovné signály vo vývine a keď sa zobudia, už je neskoro.
Každý deň sa na Slovensku narodí 10 predčasniatok
Súčasná rýchla doba je z pohľadu zdravého vývinu detí veľmi riziková:
-
ženy odkladajú materstvo na neskôr
-
stúpa počet umelých oplodnení
-
stresový faktor je veľmi vysoký a často sa prenáša aj na tehotenstvo
-
stále narastá počet detí, ktoré sa rodia predčasne
-
stúpa aj počet detí s poruchami autistického spektra
Čo si treba u najmenších všímať?
K obrazu vývinu zdravého dieťaťa patrí jeho prirodzený záujem o svet, snaha skúmať a objavovať okolie, nadväzovať kontakt s najbližšími a spontánne sa rozvíjať.
Každé desiate dieťa však potrebuje vývin svojich motorických a komunikačných schopností podporiť.
Je kľúčové odhaliť akékoľvek výkyvy vo vývine čo najskôr. A čo najskôr sa obrátiť na odborníkov.
Prvý rok je vo vývoji dieťaťa najcitlivejší
A to nielen z hľadiska motorických funkcií, ale predovšetkým z hľadiska rozvoja mozgu dieťaťa – práve prvý rok života býva v tomto smere rozhodujúci.
Náš mozog sa najviac rozvíja počas prvého roka života, vďaka kombinácii genetických faktorov, stimulácii z vonkajšieho prostredia aj vďaka adaptívnym biologickým procesom. Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k tomuto intenzívnemu rozvoju:
Synaptogenéza: Počas prvých rokov života sa v mozgu dieťaťa vytvára veľké množstvo synapsí, spojení medzi nervovými bunkami. Vytvárajú sa základy mozgovej siete a zvyšuje sa komunikačná kapacita mozgu.
Myelinizácia: Myelín je izolačná vrstva, ktorá obklopuje nervové vlákna a zvyšuje rýchlosť prenosu signálov medzi neurónmi. Proces myelinizácie, ktorý akceleruje počas prvého roka života zabezpečuje rýchle a efektívne prenášanie informácií v mozgu.
Plasticita mozgu: Vďaka neuroplasticite sa mozog rýchlo prispôsobuje a rozvíja v odpovedi na vonkajšie stimuly a interakcie s prostredím.
Zrakový a sluchový vývoj: V prvom roku života je zrakový a sluchový systém dieťaťa osobitne citlivý na vonkajšie podnety. Dieťa sa učí vnímať a rozpoznávať zvuky, tvary, farby a tváre, čo podporuje rozvoj súvisiacich oblastí mozgu.
Motorický rozvoj: V prvom roku dosahuje dieťa významné míľniky v motorickom rozvoji, ako je zdvíhanie hlavy, plazenie, štvornožkovanie, sedenie, státie a neskôr aj chôdza. Ak motorický rozvoj viazne, chýbajú dieťaťu nutné podnety na rozvoj ďalších míľnikov motoriky a koordinácie.
Ak sa vám to nezdá, obráťte sa na špecialistov
V ADELI Medical Center v Piešťanoch už 20 rokov pomáhajú špičkoví slovenskí aj zahraniční odborníci nielen s nastavením diagnostiky, ale aj so správnou a efektívnou rehabilitáciou.
Program ranej rehabilitácie ADELI BabyMed je určený pre deti už od jedného mesiaca do dvoch rokov. Doktori aj fyzioterapeuti spolu cielene pracujú na rozvoji motorických a kognitívnych schopností dieťaťa, nezávislosti pri pohybe v priestore aj na komunikácii či prijímaní stravy. Cieľom je, aby boli vývojové štádiá dieťaťa čo najmenej oneskorené voči správnemu fyziologickému rozvoju.
Ak máte akékoľvek pochybnosti o vývoji svojho dieťaťa, kliknite na www.babymed.sk a dohodnite si stretnutie, ktoré vám aj vašej rodine môže pozitívne ovplyvniť celý život.
- reklamná správa -