BETHESDA - Podľa Národného inštitútu zdravia v USA je vitamín D dôležitý pre fungovanie viacerých životných funkcií. Zohráva tiež významnú úlohu v imunitnom systéme, zdraví svalov a nervov. Neviete, aká je jeho hladina vo vašom tele a či ho máte (ne)dostatok? Podľa odborníkov sa to dá zistiť na základe piatich symptómov.
Vitamín D získavame z potravín, slnka alebo výživových doplnkov. Jeho primeraná hladina pomáha telu absorbovať vápnik, ktorý je nevyhnutný pre silné a zdravé kosti. Dôležitý je aj pri udržiavaní zdravia nervov a svalov a ovplyvňuje silu a odolnosť imunitného systému. Mnohí ľudia trpia jeho nedostatkom, čo sa prejavuje viacerými zdravotnými ťažkosťami.
Telo prirodzene dokáže získavať tento vitamín zo slnečného žiarenia. Lenže ľudia, ktorí používajú opaľovacie krémy s vyšším obsahom melanínu v pokožke, trávia väčšinu času v interiéri alebo žijú v oblasti bez veľkého množstva slnečného žiarenia majú menšiu pravdepodobnosť, že získajú svoju dennú potrebu vitamínu D. Najviac ohrození jeho nedostatkom sú starší obézni ľudia, obyvatelia domovov dôchodcov a hospitalizovaní pacienti. Skutočnosť, že hladina vitamínu D je vo vašom tele príliš nízka, zistíte na základe piatich príznakov.
Časté choroby
Vitamín D zohráva neoddeliteľnú úlohu pri vyrovnávaní imunitného systému a môže pomôcť predchádzať sezónnym prechladnutiam alebo chrípke. "Ak je človek neustále chorý pri každom bežnom prechladnutí a chrípke, môže mať nedostatok vitamínu D, čo zvyšuje náchylnosť na infekcie, pretože jeho hladina zohráva dôležitú úlohu v imunitnej funkcii organizmu," uviedla detská dietologička a expertka na výživu Arielle Dani Lebovitzová pre denník New York Post.
Bolesť tela
Keďže vitamín D ovplyvňuje zdravie kostí, svalov a nervov, bolesť môže byť varovným signálom, že ho nemáte dostatok. Medzi bežné príznaky patria bolesti kostí a svalové kŕče. Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť aj osteoporózu, ktorá oslabuje kosti a zvyšuje pravdepodobnosť ich zlomenia. Najčastejšie sa spája s nedostatočným príjmom vápnika, ale malý príjem vitamínu D prispieva k tejto diagnóze tým, že znižuje vstrebávanie tohto prvku.
Zlé zdravie ústnej dutiny
Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť zubné problémy, akými sú kazy, zápal ďasien a paradentóza. Zdravie ústnej dutiny súvisí s celkovým zdravím človeka a vplyv vitamínu D na vápnik a moduláciu imunitného systému pomáha predchádzať zubnému kazu a ochoreniam ďasien.
Problémy s duševným zdravím a nedostatočnou energiou
Ďalším častým príznakom nedostatku vitamínu D je únava a negatívne emócie spojené s depresiou. V štúdii z roku 2020 sa uvádza, že suplementácia vitamínom D znižuje negatívne emócie a je najúčinnejšia u ľudí s jeho nízkou hladinou alebo vážnou depresívnou poruchou.
Problémy s chudnutím
Ťažkosti s chudnutím môžu tiež naznačovať nedostatok vitamínu D. Podľa Lebovitzovej majú ľudia s vyššou hmotnosťou a tukovým tkanivom väčšiu pravdepodobnosť, že trpia nedostatkom tohto vitamínu, pričom citovala štúdiu z roku 2018 uverejnenú v Národnej lekárskej knižnici. Uvádza sa v nej, že obezita súvisí so zápalmi v tele. Vedci zistili, že zníženie hmotnosti a zároveň doplnenie vitamínu D by mohlo pomôcť znížiť zápal.
Ako doplniť vitamín D?
Medzi prirodzené potravinové zdroje vitamínu D patria tučné ryby ako pstruh, losos a tuniak, huby vystavené UV žiareniu, vaječné žĺtky a hovädzia pečeň. Mnohé potraviny sú o tento vitamín obohatené, ako napríklad mliečne výrobky, rastlinné mlieko, cereálie a pomarančový džús. Množstvo doplnkovej výživy závisí od toho, či má niekto nedostatok vitamínu alebo nie. "Endokrinologická spoločnosť uvádza, že dospelí môžu potrebovať denne 37,5 až 50 mcg doplnkového vitamínu D a deti a dospievajúci aspoň 25 mcg. Bezpečná denná dávka pre ľudí vo veku najmenej štyri roky bez príznakov nedostatku je 10 mcg," vysvetlila dietologička.
Existuje aj stav, kedy sa v tele nachádza príliš veľa vitamínu D. Zatiaľ čo pre osoby bez nedostatku je bezpečné užívať odporúčané množstvo, pri vysokých hladinách môže byť suplementácia vitamínom D toxická alebo problematická, preto neužívajte jeho vysoké dávky bez vyšetrenia krvi.