KINSHASA - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu podporil iniciatívy, ktoré sa zrodili v Afrike s cieľom pokúsiť sa vyriešiť vojenský konflikt na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR).
Macron, ktorý končí návštevu strednej Afriky, súčasne informoval, že prezidenti Angoly, KDR a Rwandy - Joao Lourenco, Félix Tshisekedi a Paul Kagame - jasne podporili prímerie, ktoré má začať platiť na budúci utorok. Termín začiatku prímeria je zakotvený v regionálnom mierovom pláne, ktorého harmonogram schválili na summite Africkej únie v polovici februára. Macron zdôraznil, že rešpektovať tento bod mierového plánu sa zaviazali aj zástupcovia povstaleckého hnutia M23, ktoré od konca roka 2021 obsadilo rozsiahle územia provincie Severné Kivu vo východnej časti KDR.
Francúzsko odsudzuje M23, odkázal Macron
Vláda KDR má podozrenie, že militantnému hnutiu M23 poskytuje podporu susedná Rwanda, ktorá však tieto tvrdenia odmieta. Podobný názor však majú i USA a viaceré západné krajiny. Denník Libération napísal, že kým prezident KDR Tshisekedi na tlačovej konferencii po sobotňajších rokovaniach s Macronom v Kinshase odsúdil "rwandskú agresiu... ako nespravodlivú a barbarskú", Macron sa vyjadril vágnejšie. "Francúzsko neustále odsudzuje M23 a všetkých, ktorí ho podporujú. Som tu, aby som zabezpečil, že každý vrátane Rwandy prevezme svoju zodpovednosť," vyhlásil Macron.
Vlani v septembri sa Macron prostredníctvom kuloárnych rokovaní v rámci Valného zhromaždenia OSN v New Yorku pokúsil o misiu sprostredkovateľa medzi Tshisekedim a Kagamem. Následne však M23 obnovilo svoje operácie a Macron bol obvinený zo zaujatosti v prospech Kagameho, s ktorého krajinou malo Francúzsko roky napäté vzťahy v súvislosti s genocídou Tutsiov z roku 1994. Libération informoval, že v piatok, v predvečer Macronovej návštevy, sa v Kinshase zišlo niekoľko desiatok mladých ľudí s ruskými vlajkami v rukách, ktorí skandovali, že francúzsky prezident "nie je v Konžskej demokratickej republike vítaný".
Protest mladých ľudí
Podobný protest mladých ľudí, opäť s ruskými vlajkami, sa konal v Kinshase aj v stredu. Mládež sa zišla i v sobotu ráno, aby sa vydala k miestu jednej zo schôdzok Macrona s vedením KDR. Polícia ich však rýchlo rozohnala a ich vodcov zatkla. Denník Libération citoval jedného z organizátorov protestného zhromaždenia, ktorý vysvetlil, že ruské vlajky "znamenajú, že už nepotrebujeme Francúzsko, (lebo) chceme spolupracovať so spoľahlivými partnermi, ako sú Rusko alebo Čína". K takýmto prejavom podpory dochádza v čase, keď Rusko čoraz viac súperí s Francúzskom v jeho historickej sfére vplyvu v Afrike.