TEL AVIV - Niektoré prípravky na vyrovnávanie vlasov využívané v kaderníckych salónoch môžu viesť k zlyhaniu obličiek. Vyplýva to z novej štúdie jeruzalemských lekárov, v dôsledku ktorej Izrael ako prvá krajina na svete zakázal procedúry obsahujúce kyselinu glyoxalovú. Pre túto zložku skončilo niekoľko žien na dialýze či biopsii obličiek.
Izrael podľa profesorky a vedúcej štúdie Lindy Šavitovej ako prvý zdokumentoval početné prípady negatívneho vplyvu týchto prípravkov na obličky. Izraelské ministerstvo zdravotníctva následne v januári zakázalo všetky výrobky, ktoré obsahujú inkriminovanú zložku, kyselinu glyoxalovú. Svoje zistenia vedci medzičasom zverejnili v odbornom časopise American Journal of Kidney Diseases.
Šavitová dúfa, že to prinúti lekárov po celom svete, aby sa začali pýtať pacientov s obličkovým zlyhaním, najmä mladých žien, ktoré tvoria väčšinu klientiek spomínaných procedúr, či podstúpili kúru na vyrovnávanie vlasov. Profesorka predpovedá, že budú odhalené ďalšie prípady zdravotných problémov súvisiacich s prípravkami na vyrovnávanie vlasov. "Za posledné tri roky sme zdokumentovali 26 prípadov akútneho poškodenia obličiek a odkedy bol výskum vykonaný, sa počet prípadov v Izraeli zvýšil na 38. Máme podozrenie, že v Izraeli je to len špička ľadovca a domnievame sa, že mnoho prípadov je aj inde."
U pacientok zapojených do výskumu boli po použití spomínaných prípravkov zdokumentované bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie a vyrážka na pokožke hlavy. Ich priemerný vek bol 28 rokov, väčšina z nich nemala predchádzajúce zdravotné problémy, jedna zo žien bola tehotná. "Žiadna z nich nezomrela a poškodenie bolo vratné, ale tri slečny boli niekoľko týždňov na dialýze a niekoľko z nich potrebovalo biopsiu obličiek, čo je invazívne. Niektoré strávili nejaký čas na jednotke intenzívnej starostlivosti, takže je to vážne," povedala Šavitová.
Prípravky, ktorých sa štúdia týka, obsahujú kyselinu glyoxalovú, bežnú zložku krémov na takzvané trvalé narovnanie vlasov, ktoré vydržia niekoľko mesiacov. Tieto prípravky sa obvykle aplikujú v salónoch, ale občas ich ľudia používajú aj doma. "Videli sme, že kyselina glyoxalová sa môže vstrebať do kože a akonáhle sa dostane do krvného obehu, môže sa metabolizovať na oxalát, potom prejsť do obličiek a spôsobiť poškodenie," vysvetlila Šavitová. Oxalát sa vyskytuje prirodzene, ale v nadmernom množstve môže spôsobiť zlyhanie obličiek. Vzhľadom na to, že desiatky pacientok, ktoré tieto prípravky použili, museli následne podstúpiť liečbu v nemocnici, je pravdepodobné, že chemikálie v menšej miere poškodila obličky mnohým ďalším ženám, ktoré o tom však nevedia.