BRATISLAVA - Prípad Hedvigy M. plánuje generálna prokuratúra uzavrieť do augusta. Pre agentúru SITA to potvrdil námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál.
Prokuratúra už vypočula všetkých svedkov, okrem troch lekárov. Ich výsluchy sa uskutočnia po návrate Hedviginho obhajcu Romana Kvasnicu z liečenia. "Po výsluchoch lekárov príde na rad ústav, ktorý posúdi zdravotný stav Hedvigy M. Po zadovážení všetkých dôkazov si sadneme a budeme analyzovať," dodal Košťál. Obhajca Roman Kvasnica stále trvá na svojom návrhu predvolať na výsluch aj premiéra Roberta Fica, či Dušana Čaploviča a Roberta Kaliňáka. Košťál to nevidí ako reálne.
"Myslím si, že pán obhajca tam ide trochu nad rámec. Vychádzam mu takmer vo všetkých jeho návrhoch v ústrety, ale musia mať svoje opodstatnenie. Vieme, že premiér, minister vnútra, ani nikto iný z vládnych činiteľov nám nepovie nič k tomu, čo a ako sa stalo v ten deň v Nitre. To musíme zistiť my, inými spôsobmi," povedal Košťál. Hedvigu M. mali dvaja neznámi muži napadnúť 25. augusta 2006. Na blúzku jej údajne napísali Maďari za Dunaj.
V septembri vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci útoku na študentku maďarskej národnosti. Následne Hedviga M. predstúpila pred médiá. Obvinila policajtov, že na ňu tlačili, aby sa priznala, že klamala. Nitriansky vyšetrovateľ 30. novembra 2006 začal trestné stíhanie vo veci prečinu krivej výpovede a krivej prísahy a v máji 2007 obvinili z tohto trestného činu Hedvigu M. V septembri 2007 generálna prokuratúra informovala, že na tento prípad zriadila vyšetrovací tím.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka vyhlásil, že "pochybila polícia aj prokurátor, ale napravíme to." Na prokuratúre už vypovedal aj muž, ktorý tvrdí, že Hedvigu M. naozaj napadol tak ako opísala - autor anonymného trestného oznámenia, na základe ktorého Hedvigu M. v súčasnosti trestne stíhajú, bývalý príslušník SIS Peter Korček. Uskutočnila sa aj rekonštrukcia udalosti. Kauza sa však spolitizovala a prekročila slovenské hranice.
Venovali sa jej na pôde európskych inštitúcií a rezonovala aj v slovensko-maďarských vzťahoch. Vlani v novembri sa Hedviga M. obrátila na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu pre "neľudské a ponižujúce zaobchádzanie" slovenských vyšetrovacích orgánov pri vyšetrovaní kauzy útoku na ňu.