LONDÝN - Británia v pondelok vyhlásila, že príjme ďalšie odvetné opatrenia voči iránskemu režimu po tom, ako Teherán počas víkendu popravil Alírezá Akbarího, ktorý mal iránske i britské občianstvo. Informuje o tom agentúra AFP.
Spojené kráľovstvo si po sobotňajšej poprave predvolalo najvyššie postaveného iránskeho diplomata v Británii a povolalo svojho veľvyslanca z Iránu. Londýn takisto uvalil sankcie na iránskeho generálneho prokurátora Mohammada Džafara Montazeriho.
Británia by mohla podniknúť aj ďalšie kroky
Britský minister zahraničných vecí James Cleverly v pondelok uviedol, že Británia by mohla podniknúť aj ďalšie kroky."Sme svedkami pomstychtivého konania oslabeného a izolovaného režimu, posadnutého utláčaním svojich vlastných obyvateľov, oslabeného svojim vlastným strachom zo straty moci a zničenia svojej medzinárodnej reputácie," povedal minister Cleverly na pôde Dolnej snemovne britského parlamentu.
Spojené kráľovstvo rokuje o ďalších krokoch
Hovorca premiéra Rishiho Sunaka povedal, že Spojené kráľovstvo rokuje o ďalších krokoch so svojimi zahraničnými partnermi. Akbarí bol bývalý vysoko postavený predstaviteľ rezortu obrany v Teheráne. Irán ho zatkol v roku 2019 a obvinil zo špionáže pre britskú tajnú službu MI6 v súvislosti s jadrovými rozhovormi medzi Iránom a západnými krajinami.Obvinenie odmietol a uviedol, že bol mučený a nútený priznať sa pred kamerou k zločinom, ktoré nespáchal. Islamská republika ho vnímala ako umierneného reformátora.
Konanie Tehernánu nezostane nepotrestané
Sunak zabitie Akbarího odsúdil a označil ho za "bezcitné a zbabelé". Londýn vyhlásil, že konanie Teheránu nezostane nepotrestané.Teherán v uplynulých rokoch zatkol niekoľko osôb s dvojakým občianstvom a cudzích štátnych príslušníkov.Islamskou republikou momentálne otriasajú protivládne protesty, ktoré sú všeobecne považované za najväčšie ohrozenie autority Teheránu od islamskej revolúcie v roku 1979.