WASHINGTON/PRAHA - Americký bezpečnostný monitorovací systém upozornil, že posilňujúca dávka bivalentnej vakcíny proti covidu-19 upravená na typ vírusu omikron amerického výrobcu liekov Pfizer Inc (PFE.N) a jeho nemeckého partnera BioNTech by mohla súvisieť s určitým typom mozgovej mŕtvice u starších dospelých. Podľa tlačovej agentúry Reuters to vyplýva z predbežných údajov, ktoré analyzovali americké zdravotnícke úrady. Iné štúdie podobný problém nehlásia.
V Európe bolo podľa údajov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SÚKL) podaných bivalentných vakcín asi 16,1 miliónov dávok. V ČR sa jej začalo očkovať v septembri minulého roka, zdravotníci podali vyše 410-tisíc dávok.
Americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Americká lieková agentúra FDA v piatok informovali o odhalení možného bezpečnostného problému, keď ľudia starší ako 65 rokov mali väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú 21 dní po očkovaní posilňujúcou dávkou Pfizer/BioNTech cievnu mozgovú príhodu, v porovnaní s dňami 22. až 44.
Cievna mozgová príhoda, ľudovo mozgová mŕtvica, je spôsobená upchatím tepien, ktoré privádzajú krv do mozgu.
FDA a CDC zároveň upozornili, že ďalšie veľké štúdie aj záznamy z iných krajín tento bezpečnostný problém neodhalili. Celá záležitosť podľa nich vyžaduje ďalšie skúmanie. O podobných prípadoch mŕtvic neinformovalo ani Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ani české úrady. Českí lekári aj sami očkovaní ľudia môžu hlásiť podozrenie na nežiaduce účinky SÚKL. Ten predtým zverejňoval ich zhrnutie každý mesiac, v súčasnej dobe ako u iných vakcín raz ročne v spravodajcovi.
Spoločnosti Pfizer a BioNTech vo svojom vyhlásení uviedli, že boli informované o správach týkajúcich sa možnej súvislosti mozgových príhod u ľudí starších ako 65 rokov s očkovaním ich vakcínou. "Ani Pfizer, ani BioNTech, ani CDC či FDA neodhalili podobné zistenia v mnohých ďalších monitorovacích systémoch v USA a na celom svete a neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by viedli k záveru, že cievna mozgová príhoda súvisí s používaním vakcín proti covidu-19 od týchto spoločností," dodali Pfizer s BioNTechom.
Nežiaduce účinky sledujú európske úrady aj výrobca. Medzi známymi nežiaducími účinkami opisujú bolesť v mieste vpichu, bolesť hlavy alebo svalov, únavu či zimnicu. Veľmi zriedkavo sa objavili aj prípady zápalu srdcového svalu, najmä u mladých mužov, zaznamenané boli aj prípady obrny lícneho nervu alebo silného menštruačného krvácania.