BRATISLAVA - Málokto zažil za posledných 30 rokov v politike to, čo sa za uplynulý štvrtok udialo v prípade pádu vlády Eduarda Hegera. Vláde poslanci v parlamente po niekoľkých dňoch nakoniec vyslovili nedôveru. Rozhodlo tak 78 poslancov, no kým sme sa k tomuto výsledku ako verejnosť dostali, udialo sa počas neuveriteľne dlhého štvrtka množstvo vecí. Mnohí určite nečakali, že okrem "čerešničky na torte" v podobe hlasovania sa dočkáme ešte ďalšieho, nevídaného javu, ktorý si slovenská politika nepamätá. Postaral sa o ňu samotný šéf OĽaNO.
Konečne vo vynovenej centrále len ... aby oznámili demisiu
V štvrtkové ráno, kedy ešte stále nebolo isté, či vláda naozaj padne, OĽaNO nečakane novinárov pozvalo na tlačovú konferenciu o 10:00, ktorú prvýkrát organizovali vo vynovenej centrále na Zámockej ulici blízko Národnej rady SR. Iróniou však bolo, že v nej neskôr oznámili zámer Igora Matoviča podľa demisiu, aby presvedčil SaS v tom, aby stiahli podpisi z odvolacieho návrhu.
Meškanie, ktoré bolo povedomé z čias prvých covid vĺn
V centrále sa zhromaždilo do niekoľkých hodín množstvo novinárov, podávali sa teplé nápoje a iné pohostenie, no napätie sa dalo doslova krájať a stúpalo s každou minútou, kedy sa predseda hnutia nedostavil pred mikrofóny, hoci už ubehla viac ako hodina času od oficiálne oznámeného začiatku tlačovky. Takto dlho sme naposledy na Matoviča čakali v čase, keď si prebral mandát a stal sa premiérom počas prvých vĺn pandémie.
Príchod s úsmevom na tvárach
Premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič spolu s ďalšími podporovateľmi z iných strán nakoniec predsa len dorazili. Spolu s nimi aj Juraj Šeliga, Ján Budaj či Veronika Remišová. Do poslednej chvíle sa netušilo, čo idú verejnosti oznámiť.
Matovič nakoniec oznámil možnosť, že v záujme záchrany vlády je ochotný vzdať sa ministerského kresla.
Heger túto ponuku adresoval predovšetkým strane SaS, s ktorej predsedom sa išiel porozprávať. Nikto však netušil kam. Mnohí predpokladali, že to bude na Úrade vlády. Omyl!
Bytovka, v ktorej sa zamiešal osud krajiny
To, kde nakoniec premiér za Sulíkom prišiel nemá opäť obdobu v modernej politike. Heger si to totiž namieril na ulicu Kyčerského, kde býva Richard Sulík.
Postupne okrem premiéra na miesto prichádzali ďalší členovia SaS ako Anna Zemanová či Janka Bittó Cigániková a spolu s premiérom a Jánom Budajom sa snažili prísť na kompromis, pod akým by vláda vydržala. Pred vchodom, kde stáli aj ochrankári, sa zhromaždilo množstvo novinárov a niekoľko hodín všetci napäto čakali, ako sa spečatí osud krajiny.