BRATISLAVA - Lekárske odborové združenie (LOZ) súhlasí s ponukou vlády o dodatočnom navýšení platov lekárov. Žiada však navýšenie koeficientu za odpracované roky praxe z 0,02 na 0,03. Šéf odborárov Peter Visolajský avizuje, že ak vláda podmienku prijme a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek, sú ochotní dohodnúť sa.
Aktualizované o 15:45
Vláda nesúhlasí s návrhom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) navýšiť koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom na 0,03-násobok priemernej mzdy. Platí jej pôvodná ponuka, že základný plat atestovaného lekára s 10-ročnou praxou by mohol stúpnuť o 25 percent a atestovaného lekára s 20-ročnou praxou o 35 percent. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽANO).
Tlačová konferencia predsedu vlády Eduarda Hegera, ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a ministra financií Igora Matoviča k požiadavkám lekárov
Deklaruje, že vláda je pripravená kedykoľvek s LOZ znovu rokovať. Avizoval, že sa im ozvú hneď po tlačovej konferencii. "Keď povedia rokujme dnes, budeme rokovať dnes, keď zajtra ráno, tak zajtra ráno, na obed alebo večer. Ale za ponukou si v prípade ôsmej otázky stojíme. Naozaj sa chceme pozrieť rovno do očí aj ostatným 470.000 zamestnancom, nie len tým desiatkam tisíc iných zdravotníkov, a preto naša ponuka zo strany vlády je konečná," povedal Matovič. Podotkol, že je to férová ponuka a vláda sa nemá za čo hanbiť.
To, že lekári žiadajú viac a vyhrážajú sa kolabovaním nemocníc je podľa neho neľudské a "v rozpore s Hippokratovou prísahou". Dodal, že za ponukou stojí aj hnutie Sme rodina, ktoré ju rovnako považuje za definitívnu. Premiér Eduard Heger (OĽANO) dodal, že vláda je pripravená rokovať aj o ostatných siedmich požiadavkách lekárskych odborárov. "Z toho, čo sme počuli, mali sme pocit, že je to len otázka nejakých slovíčok," skonštatoval. Odmieta tvrdenia LOZ, že vláda nechcela rokovať počas víkendu. Odborári podľa jeho slov na stredajšom (16. 11.) rokovaní požiadali o viac času, aby dodatočné ponuky predstavili lekárom. "Boli sme pripravení rokovať cez víkend, ale ochota zo strany LOZ nebola," uviedol premiér. Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo.
Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach. Lekárski odborári v sobotu informovali, že sú ochotní ponuku prijať, ak vláda navýši koeficient za odpracované roky praxe a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek. Ponuku časovo obmedzili do 30. novembra. Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore. Najbližšie rokovanie vlády s lekárskymi odborármi sa má uskutočniť v pondelok (21. 11.) o 10.00 h na Úrade vlády SR.
"LOZ ustupuje zo svojej požiadavky na 2,8-násobok priemernej mzdy pre atestovaného lekára a prijíma návrh vlády na 2,5-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. LOZ ustupuje aj zo svojej požiadavky na 1,7-násobok priemernej mzdy pre neatestovaného lekára a prijíma návrh vlády na 1,4-násobok v národnom hospodárstve. LOZ ustupuje z požiadavky na 0,05-násobok priemernej mzdy za rok praxe a navrhuje pre atestovaného či neatestovaného lekára 0,03-násobok praxe v národnom hospodárstve pri limite 30 rokov praxe," vyhlásil Visolajský.
VIDEO LOZ ustupuje vláde ohľadom platov, chce však splniť ostatných sedem podmienok
Zdôraznil, že ide o jediný ústupok, ktorý sú lekárski odborári ochotní podstúpiť. "V ostatných siedmich požiadavkách, okrem miezd, neustúpime a žiadame, aby ich vláda vyriešila," vyhlásil Visolajský. Ak vláda dohodu neuzavrie, LOZ bude trvať na pôvodných požiadavkách. "Ak naše žiadosti vláda odmietne, preberá plnú zodpovednosť za zabezpečenie zdravotnej starostlivosti od 1. decembra," skonštatoval Visolajský.
Ponuka LOZ je podmienečná
Ponuka LOZ je podmienená tým, že vláda prijme ostatných sedem požiadaviek v spoločnom memorande v písomnom záväzku vlády, zabezpečí, že všetky potrebné návrhy zákonov budú v priebehu dvoch týždňov prijaté v Národnej rade SR a zabezpečí, že pracovné a mzdové podmienky lekárov, ktorí podali výpovede, budú obsiahnuté v ich pracovných zmluvách. "Ponuka LOZ je podmienečná a obmedzená do 30. novembra vrátane realizácie jej plnenia formou podpisu dohody, lebo LOZ sa chce skutočne vyhnúť tomu, čo nastane pri neprijatí ponuky 1. decembra," doplnil Visolajský.