Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Martin na bielom koni? Meteorológovia sa pozreli na to, koľkokrát skutočne aj nasnežilo! Krutá pravda

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Elias Funez/The Union via AP)

BRATISLAVA – Tohtoročný 11. november snehové vločky nepriniesol a to aj napriek tomu, že deň, keď meniny oslavujú všetci Martinovia a Marošovia, si už celé generácie spájajú s povestným bielym koňom. Meteorológovia sa pozreli na to, ako je to v tento deň so snehovou nádielkou v praxi. Pravda je krutá.

Ako uviedli, ide u nás o jednu z najznámejších pranostík. Paradoxne však málo kedy vychádza. „Ani v roku 2022 11. november sneh na Slovensko nepriniesol. Takmer nikde na Slovensku teraz nie je snehová pokrývka a nikde ani nesnežilo. Trochu snehu je v týchto dňoch len v najvyšších polohách Tatier, prípadne v tatranských žľaboch. Na vrchole Lomnického štítu nám dnes ráno pozorovateľ hlásil 13 cm snehu,“ skonštatovali. Táto pranostika podľa nich hovorí skôr o priemernom prvom dni so snežením a nie so súvislou snehovou pokrývkou a platila viac v minulosti ako v súčasnosti.

Martin na bielom koni?
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Snehu za posledné desiatky rokov na Martina veľa nebolo

Meteorológovia spracovali výskyt sneženia aj snehovej pokrývky pre deň 11.11. v období 1981 – 2015. Za snehovú pokrývku pritom počíta v tomto prípade aj nesúvislá snehová pokrývka a poprašok. Realita je taká, že štatistická pravdepodobnosť výskytu sneženia v percentách pre deň 11.11. je približne od 9 percent na nížinách do 43 percent v najvyšších polohách Tatier.

„Snehová pokrývka sa na Podunajskej nížine v období 1981 – 2015 nevyskytla ani raz. V najvyšších polohách Tatier sa vyskytla snehová pokrývka na Martina v každom roku. Absolútne najvyššia výška snehovej pokrývky, až 173 cm, bola v roku 2006 na Lomnickom štíte. Tento rekord platí od začiatku merania na tejto stanici. Na Martina 2006 pripadlo ďalších 8 cm a silné sneženie pokračovalo aj v nasledujúcich dňoch. Pre porovnanie, aktuálne k dnešnému dňu je na Lomnickom štíte 60 cm,“ vyplynulo z analýzy SHMÚ z roku 2016.

Najmenej prípadov so snežením na Martina bolo na juhu Podunajskej nížiny. „Na staniciach Hurbanovo a Ivanka pri Nitre sa sneženie vyskytlo v posledných 35 rokoch len 3 razy. Naposledy snežilo v Hurbanove v roku 2007, kedy spadol len 1 cm snehu, zatiaľ čo v Ivanke pri Nitre to bolo až 7 cm,“ uviedli.

Martin na bielom koni?
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: pixabay.com)

Pranostika s dlhou históriou

Najznámejšie pranostiky o Martinovi na bielom koni sú podľa meteorológov doložené ešte spred 130 rokov. „Daná pranostika je vyjadrením skutočnosti, že približne v danú dobu sa na jeseň objavuje prvé sneženie a týka sa to predovšetkým nížin na území Slovenska. Prvé sneženie aj v minulosti ľudia veľmi pozorne sledovali, a preto je zachytené aj v ľudovej múdrosti,“ vysvetlili.

Pranostika o bielom koni sa týka priemerného dátumu prvého sneženia v nízkych polohách, teda v nadmorských výškach približne 200 – 300 m n. m. „So stúpajúcou nadmorskou výškou sa priemerný dátum prvého dňa so snežením posúva do októbra. Martinský sneh nemá zvyčajne dlhé trvanie – obyčajne sa rýchlo topí, častokrát v ten istý deň, kedy spadol,“ dodali.

Viac o téme: MeteorológoviaSHMÚPranostikaMartin na bielom koni
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu