Placenta raz môže vášmu dieťaťu pomôcť pri liečbe. Hoci si ju domov z pôrodnice neodnesiete, aj na Slovensku existujú možnosti uskladnenia pre jej využitie do budúcnosti. Vďaka unikátnym kmeňovým bunkám, ktoré obsahuje, je práve placenta obrovskou nádejou modernej medicíny.
Čo je to placenta a aké má funkcie
Placenta - plodový koláč alebo aj plodové lôžko, je orgán, ktorý zabezpečuje plodu všetko, čo k životu potrebuje. Predstavuje základné spojenie medzi matkou a plodom. Zabezpečuje mu prísun kyslíka a potrebných živín, odvádza škodliviny a dokáže zabrániť aj vstupu niektorých mikroorganizmov do krvného obehu plodu.
Placenta má tvar okrúhleho koláča s priemerom približne 15 až 20 cm a priemernou hmotnosťou 500 g. Placenta má dve časti - materskú a plodovú. S plodom je placenta spojená pupočnou šnúrou. Po pôrode jej funkcia zaniká. Možnosti jej využitia však nie.
Na Slovensku si placentu domov odniesť nemôžete
Hoci v iných krajinách je po pôrode možné si z nemocnice domov odniesť aj placentu, na Slovensku by ste s takouto požiadavkou nepochodili. „S placentou sa narába ako s biologickým materiálom a musí s ňou byť narábané podľa platného zákona. Nie je možné si ju zo zdravotníckeho zariadenia odniesť, a musí byť zlikvidovaná. To je však obrovská škoda, pretože tým pádom sa nemôže využiť ten obrovský potenciál, ktorý placenta má,“ vysvetľuje gynekológ – pôrodník a prednosta Gynekologicko – pôrodníckej kliniky vo Fakultnej nemocnici Trnava MUDr. Róbert Hlávek, PhD.
Možno ste už niekde postrehli, že matky v iných častiach sveta si placentu nosia domov, vytvárajú z nej rôzne obrazy, alebo sa ju rozhodnú zakopať a zasadiť nad ňu strom. Na Slovensku však placentu v nemocnici po pôrode nedostanete. Viete ju však uchovať do budúcnosti, a tak možno raz vášmu dieťaťu zachrániť život.
Placenta a jej využitie v medicíne
História využitia placenty v medicíne nie je žiadnou novinkou. Membrány placenty sa využívali ako účinné obväzy na rany už začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia. Placenta sa zasa používa na očné chirurgické zákroky už od roku 1940. V poslednom desaťročí sa výrazne skúma úloha placentárnych buniek pri hojení rán, v športovej medicíne, ale aj pri autoimunitných ochoreniach.
Aké sú možnosti využitia placenty na Slovensku?
Hoci o odbere pupočníkovej krvi alebo tkaniva pupočníka po pôrode už počula asi väčšina budúcich mamičiek, odber placenty je pre mnohé stále novinkou. Hoci si teda mamička svoju placentu domov odniesť nemôže, môže ju nechať odobrať a uskladniť. Odber si však musí vopred objednať. Vďaka uchovaniu placenty sa zachová potenciál vzácnych kmeňových buniek, ktoré obsahuje, na celé desiatky rokov.
Využitie kmeňových buniek, ktoré sa nachádzajú v placente, je predmetom klinických štúdií v oblasti bunkových terapií, regeneratívnej liečbe poškodených tkanív a orgánov či v bioinžinierstve tkanív. Potenciál týchto buniek sa skúma aj pri liečbe ochorení, ako sú napr. Crohnova choroba, mozgová príhoda, diabetes 2. typu, hypoxia mozgu pri narodení.
Práve uskladnením placenty spolu aj s pupočníkovou krvou a tkanivom pupočníka rodičia dieťaťu zabezpečia najširšie spektrum buniek, ktoré je možné pri pôrode získať. Tým pre dieťa zároveň zaistia aj najširšie možné využitie pri liečbe viacerých závažných ochorení.
Ako prebieha odber placenty
Odber placenty prebieha bezprostredne po jej pôrode počas 3. pôrodnej doby: „Odber je bezpečný, nie je bolestivý pre matku, ani pre novorodenca. Bábätko je v čase odberu už porodené, položené na brušku mamičky, prípadne v starostlivosti novorodeneckého lekára. Placenta sa odoberá ako celok,“ vysvetľuje gynekológ – pôrodník MUDr. Hlávek, PhD.
Následne sa placenta v špecializovanom laboratóriu spracuje a rozdelí do viacerých vakov a skúmaviek. Uchováva sa pri teplote -180 °C. Ak sa rodičia dieťaťa rozhodnú uchovať placentu, v budúcnosti môže byť použitá pri jeho liečbe.
Už dnes sa pupočníková krv využíva pri liečbe mnohých závažných ochorení. Navyše vo svete prebiehajú stovky klinických štúdií, ktoré overujú účinnosť perinatálnych tkanív (pupočníková krv, placenta a tkanivo pupočníka) pri ďalších ochoreniach. Veľký potenciál sa skrýva hlavne v regeneratívnej medicíne a v bunkových terapiách: „Stovky vedcov po celom svete skúmajú využitie perinatálnych tkanív aj pri diagnózach, ako sú detská mozgová obrna, diabetes, získaná hluchota detí, reumatoidná artritída, vysoko funkčný autizmus, úrazy chrbtice a iné,“ vysvetlila MSc. Dominika Valent Raffajová, Medical Advisor pre Cord Blood Center.
Uskladnenie perinatálnych tkanív je pre rodiny poistkou a pre dieťa darom na celý život.
- reklamná správa -