Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

AKTUÁLNE Ministri 15 krajín EÚ žiadajú strop na cenu plynu, pridalo sa aj Slovensko

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Ministri zodpovední za energetiku z 15 členských krajín EÚ, vrátane ministra hospodárstva SR Karela Hirmana, zaslali v utorok večer (27. 9.) otvorený list eurokomisárke pre energetiku Kadri Simsonovej, v ktorom ju v snahe riešiť súčasnú energetickú krízu vyzvali na zastropovanie veľkoobchodnej ceny zemného plynu. Informuje o tom spravodajca TASR z Bruselu.

Ministri upozornili, že energetická kríza, ktorá sa začala minulú jeseň, sa zhoršila a spôsobuje neudržateľné inflačné tlaky, ktoré tvrdo zasahujú európske domácnosti a podniky. 

Poslanci schválili zákon o energetike

Poslanci schválili zákon o energetike (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

"Oceňujeme úsilie Európskej komisie a opatrenia, ktoré predložila na riešenie krízy. Musíme však ešte vyriešiť najvážnejší problém zo všetkých: veľkoobchodnú cenu zemného plynu. Cenový strop, ktorý od začiatku žiada čoraz väčší počet členských štátov, je jediným opatrením, ktoré každému členskému štátu pomôže zmierniť inflačný tlak, zvládnuť očakávania a poskytnúť vhodný rámec v prípade možných prerušení dodávok a obmedziť nadmerné zisky v sektore," uvádza sa v spoločnom liste 15 ministrov.

AKTUÁLNE Ministri 15 krajín
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Cenový strop by sa mal uplatňovať na všetky veľkoobchodné transakcie

Ministri upozornili, že cenový strop by sa mal uplatňovať na všetky veľkoobchodné transakcie so zemným plynom a nemal by sa obmedzovať na dovoz z konkrétnych krajín. Zastropovanie podľa nich môže byť navrhnuté tak, aby sa zaistila bezpečnosť dodávok a voľný tok plynu v rámci Európy a zároveň aby bol naplnený spoločný cieľ -  znížiť dopyt po plyne. 

"Tento strop je prioritou a možno ho doplniť návrhmi na posilnenie finančného dohľadu nad trhom s plynom a vytvorenie alternatívnych referenčných hodnôt pre tvorbu cien plynu v Európe," uvádza sa v dokumente.

O mimoriadne stretnutie požiadalo české predsedníctvo

Ministri v závere svojho listu komisárku Simsonovú vyzvali, aby v mene exekutívy EÚ predložila v tomto smere návrh, ktorý bude prerokovaný na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre energetiku 30. septembra v Bruseli. O mimoriadne stretnutie ministrov energetiky požiadalo české predsedníctvo v Rade EÚ. Po piatkových rokovaniach Rady ministrov bude čo najskôr nasledovať legislatívny návrh z dielne eurokomisie, o ktorom by ešte v októbri mohli hlasovať poslanci Európskeho parlamentu.

Signatármi spoločného listu sú: ministerka energetiky Tinne Van der Straetenová (Belgicko), minister energetiky Rossen Hristov (Bulharsko), minister hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja Davor Filipovič (Chorvátsko), ministerka pre energetickú tranzíciu Agns Pannierová-Runacherová (Francúzsko), minister životného prostredia a energetiky Konstantinos Skrekas (Grécko), minister energetiky Dainius Kreivys (Litva), ministerka hospodárstva Ilze Indriksone (Lotyšsko), ministerka životného prostredia a energetiky Miriam Dalliová (Malta), ministerka pre klímu a životné prostredie Anna Moskwaová (Poľsko), minister životného prostredia a ochrany klímy Duarte Cordeiro (Portugalsko), minister energetiky Virgil-Daniel Popescu (Rumunsko), minister hospodárstva Karel Hirman (Slovensko), minister infraštruktúry Bojan Kumer (Slovinsko), ministerka pre ekologický prechod a demografickú výzvu Teresa Ribera Rodrígezová (Španielsko) a minister pre ekologickú transformáciu Roberto Cingolani (Taliansko).

Viac o téme: PlynListEurokomisárkaSlovenskoZastropovanieKarel Hirman
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu