BRATISLAVA - Počas štvrtka platí na celom území Slovenska výstraha prvého stupňa pred búrkami. Pre okresy Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Ilava vyhlásili výstrahu druhého stupňa pred búrkami. Trvá do 17.00 h, pre okres Nové Mesto nad Váhom do 16.00 h. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Akualizované o 17:10 V okresoch Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov a Považská Bystrica platí vo štvrtok hydrologická výstraha prvého stupňa pred povodňami. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Výstraha trvá predbežne do 19.00 h.
Vzhľadom na prívalové zrážky pri búrkach predpokladá SHMÚ prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Predpokladajú sa tiež sprievodné povodňové javy aj mimo tokov. Vývoj hydrologickej situácie bude SHMÚ priebežne aktualizovať.
Aktualizované o 16:45 Výstraha druhého stupňa pred búrkami platí vo štvrtok popoludní aj pre okresy Partizánske, Topoľčany a Bánovce nad Bebravou. Naďalej tiež platí pre okresy Trenčín a Ilava. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj trvá výstraha do 21.00 h, vo zvyšných krajoch do polnoci, pričom v Košickom a Prešovskom kraji potrvá až do piatku (9. 9.) do 10.00 h. V okolí Trenčína môžu byť silné búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút s nárazmi vetra s rýchlosťou 70 až 110 kilometrov za hodinu a s krúpami. Na zvyšnom území predpokladajú meteorológovia intenzitu búrok 20 až 30 milimetrov za polhodinu, nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a taktiež krúpy.
VIDEO AKTUÁLNE Búrka v bratislavskej mestskej časti Rača
Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie. Intenzívny dážď môže podľa SHMÚ vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako napríklad stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov a podjazdov.
Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, ako je lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov. Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.