BRATISLAVA – Hoci od vypuknutia konfliktu na Ukrajinu k nám Ukrajinci nielen prúdia, ale mnohí sa už rozhodli do vlasti aj vrátiť, veľká časť z nich u nás zostáva. Niektorí by tak radi urobili už natrvalo a chcú sa u nás nielen spoliehať na pomoc, ale začleniť sa do spoločnosti a pracovať. Prieskum spoločnosti AKO ukázal, že až tri štvrtiny Slovákov v nich vidí ľudí, ktorí by dokázali pomôcť pracovnému trhu a celej ekonomike.
Podľa prieskum je až 39 percent oslovených presvedčených, že Ukrajinci môžu pomôcť slovenskému pracovnému trhu a ekonomike. Na otázku, či môžu ľudia utekajúci pred vojnou na Ukrajine, ktorí sa u nás zamestnajú, pomôcť rozvoju slovenskej ekonomiky, odpovedali „určite áno“.
Ďalších 35 percent respondentov to hodnotí ako dobré riešenie, keď na otázku odpovedali „asi áno“. Spolu tak víta utekajúcich obyvateľov Ukrajiny ako potenciálnych nových zamestnancov 74 percent Slovákov.
Objednávateľom prieskumu je Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré ešte začiatkom apríla vyzvalo vládu, aby zmenila pohľad na utečencov, lebo nejde iba o odkázaných na pomoc. „Sú to aj zamestnanci, živnostníci či študenti, ktorí môžu zaplniť desaťtisíce neobsadených pracovných miest, podnietiť tým rozvoj ekonomiky a vyvážiť domáci nepriaznivý demografický vývoj,“ argumentovalo KDH a vláde odporučilo prijať päť konkrétnych riešení v utečeneckej kríze na pomoc Slovákom i Ukrajincom. Okrem iného aj zriadenie špeciálneho úradu splnomocnenca pre riešenie ukrajinskej krízy.
„Podľa aktuálneho prieskumu veľké očakávania od prichádzajúcich Ukrajincov na slovenský pracovný trh nemá iba 22 percent opýtaných. Podľa 13 percent ich zamestnávanie skôr rozvoju slovenskej ekonomiky nepomôže a 9 percent je presvedčených, že určite nepomôže. Zvyšní respondenti sa kotázke nevedeli alebo nechceli vyjadriť,“ poukázali.
Od zamestnávania obyvateľov Ukrajiny s pozitívnym dosahom na slovenskú ekonomiku si najviac podľa výsledkov prieskumu sľubujú obyvatelia bratislavského, prešovského a trenčianskeho kraja. V porovnaní s priemerným výsledkom si pozitívnu odpoveď vybrali častejšie muži, najstarší a najmladší opýtaní a vysokoškolsky vzdelaní respondenti.
„KDH patrí medzi strany, ktorých voliči si najviac sľubujú od prínosu nových ukrajinských zamestnancov – na pracovnom trhu ich víta až 90 percent sympatizantov hnutia. O tri percentá viac, teda 93 percent podporovateľov, majú v tejto otázke SaS a Progresívne Slovensko. Naopak, zamestnávanie Ukrajincov s blahodarným dôsledkom na slovenskú ekonomiku hodnotia najodmeranejšie voliči strany Kotleba-ĽSNS (50 percent podporovateľov), Smeru (56) a Republiky (60). Napriek týmto výsledkom aj sympatizanti týchto strán vidia v Ukrajincoch skôr príležitosť ako ohrozenie pre slovenskú ekonomiku,“ upozornili.
Prieskum realizovala agentúra AKO v dňoch 5. až 11. apríla na vzorke 1000 respondentov. Agentúra respondentom kládla otázku: „V súčasnosti na slovenskom pracovnom trhu existujú aj pracovné miesta, ktoré zamestnávatelia dlhodobo nevedia obsadiť. Môžu podľa vás ľudia utekajúci pred vojnou z Ukrajiny, ktorí sa u nás zamestnajú, pomôcť rozvoju slovenskej ekonomiky? Prečítam vám možnosti."