BRATISLAVA – Všetky oči na seniorov. Analytici z projektu Dáta bez pátosu poukázali na to, že z 10 obetí koronavírusu je až 9 seniorov vo veku nad 60 rokov. Upozornili tiež, že až dve tretiny pacientov, ktorí končia v nemocniciach, sú práve ľudia 60+. Seniori pritom reprezentujú za posledné dva mesiace len 10 percent pozitívnych prípadov.
Ako uviedli dátoví analytici, z pozitívnych seniorov nad 60 rokov ide každý piaty do nemocnice a z pacientov každý piaty zomiera. "To je v skratke covid na Slovensku od lockdownu od začiatku septembra. V omikrone sa štatistika pre seniorov nad 60 rokov zmení k lepšiemu," zhrnuli.
Dospeli preto k záveru, že ak by sme o koronavíruse nepočúvali už dva roky a prečítali si iba vyššie spomínané údaje, bolo by rozumné neblázniť sa z počtu zistených pozitívnych mladých ľudí, testovať zrejme hlavne seniorov a u mladšej generácie sa sústrediť na izoláciu symptomatických a seniorov teraz na chvíľu chrániť pred stykom a stretnutiam.
Analytici tiež tvrdia, že by sme teraz mali sledovať najmä počty pozitívnych seniorov. "Krivka rastie pomalšie a hlavne o 2 týždne neskôr ako to, čo počúvate denne. V tomto prípade sú zajtrajšie počty desaťtisícov pozitívnych mladých ľudí irelevantné = nemocnice nezaplnia," tvrdia. Všimli si totiž, že čísla hospitalizovaných začali rásť pred 10 dňami, čo podľa nich presne koreluje so začiatkom rastu počtu pozitívnych seniorov.
Počty pozitívnych seniorov sú však iba zlomkom toho, koľko je pozitívnych detí vo veku 5 až 15 rokov a ich rodičov vo veku od 30 do 40 rokov. Varujú však tiež, infikovaných dôchodcov môžu narásť na násobok dnešných počtov, čo sme videli už aj v iných krajinách v čase, keď boli na vrchole omikron vlny.
Do úvahy tiež treba brať to, že ak omikron vlna u mladých ľudí už čoskoro opadne, u dôchodcov treba ešte rátať s 1 až 2 týždňami. "Nech nás nepopletie zlomenie špičky a pokles počtu pozitívnych detí a rodičov. Je to pre nemocnice irelevantné (popravde to reprezentuje 1/3 pacientov)," upozornili. "Dôležité bude vydržať s ochranou starkých 10 dní naviac a dať im šancu vyhnúť sa nemocnici," dodali.
"Na Orave už vidíme omikron pozitívnych oscilovať. Za 2 týždne má pozitívny PCR test 7 percent ľudí, spolu s AG testami takmer 10 percent. Počty pozitívnych starkých sa ťahajú na pandemické rekordy, ale nemocnice plné nie sú. Treba tomu dať spomínané 2 týždne, ale nedávne delta premorenie spolu so zaočkovaním urobili ´kus dobrej roboty´," uviedli.
archívne video
V porovnaní s tým sú na juhu Slovenska v Bratislave, v Dunajskej Strede, v Senci a v Pezinku čísla tiež vysoké, no asi polovičné ako na Orave a nemocnice sú na tom ešte lepšie. "To bude rovnako výsledkom "dobrej roboty" pri očkovaní a pri premorení v delte. Zaočkovaných je na juhu výrazne viac ľudí ako na severe, nemocnice sú a budú na tom o niečo lepšie," vysvetlili.