WASHINGTON/BRUSEL - Spojené štáty nariadili rodinám zamestnancov amerického veľvyslanectva na Ukrajine, aby opustili krajinu pre hroziacu inváziu z Ruska. Európska únia tento krok ešte odkladá, pretože nevidí dôvod na sťahovanie svojho obyvateľstva. Odpovede môže priniesť už dnešné vyhlásenie ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena.
Americké ministerstvo zahraničných vecí požaduje aj odchod svojich diplomatov z Ukrajiny. Rezort zahraničia zdôraznil, že americké veľvyslanectvo v Kyjeve zostáva naďalej otvorené, a že oznámenie neznamená evakuáciu. Tento krok sa zvažoval už nejakú dobu a nie je známkou oslabenia americkej podpory pre Ukrajinu, konštatovalo ministerstvo.
Podľa Washingtonu by mali zvážiť odchod z krajiny všetci americkí občania. "Bezpečnostná situácia, najmä v pohraničí, na Ruskom okupovanom Kryme a východe Ukrajiny, je nepredvídateľná a môže sa rýchlo zhoršiť. Ruská vojenská operácia by mohla vážne ovplyvniť schopnosť amerického veľvyslanectva poskytovať konzulárne služby kdekoľvek na ukrajinskom území. Týka sa to aj pomoci Američanom pri odjazde z Ukrajiny," uviedol rezort diplomacie.
Rozdielny postoj od EÚ
Európska únia nehodlá tento krok USA kopírovať. Vyjadril sa tak Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Jednania medzi Washingtonom a Moskvou podľa neho stále pokračujú. "Nemyslím si, že by sme museli opustiť krajinu, ale možno bude mať minister Blinken viac informácií," vyjadril sa Borell ohľadom vývoja dialógu medzi USA a Ruskom.
Washington je podľa Blinkena pripravený písomne odpovedať na ruské požiadavky, keď Moskva zareaguje v pohraničí s Ukrajinou. V hre je aj uvalenie tvrdých ekonomických sankcií pre Rusko, pokiaľ sa jednotky nestiahnu.