ŠTRBSKÉ PLESO – Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) počas tohtoročného Tatra Summitu bilaterálne rokoval s generálnym tajomníkom OECD Mathiasom Cormannom o postpandemickej situácii, obnove ekonomiky a ďalších témach. Informovali o tom na spoločnej tlačovej konferencii v Tatrách.
"Ako viete, Slovensko sa nachádza v reformnej jeseni. Čakajú nás dôležité reformy, ktoré sú dôležité nie preto, že ich máme v pláne obnovy, ale preto, lebo sú dôležité pre Slovensko, aby sme sa výrazne posunuli dopredu, aby sa Slovensko mohlo stať modernou a úspešnou krajinou," povedal premiér. Ilustroval to na reforme vzdelávania, ktorú považuje za najdôležitejšiu a na reforme zdravotníctva.
Heger hovoril s tajomníkom OECD aj o postpandemickej situácii či o udržateľnosti verejných financií Slovenska. "To sa týka samozrejme aj otázky dôchodkovej reformy a podobne," poznamenal s tým, že štát chce ľuďom garantovať stabilné a rastúce dôchodky, avšak s udržateľným systémom.
Cormann povedal, že vlády sa na celom svete vrátane Slovenska v súčasnosti zameriavajú na to, ako najlepšie optimalizovať silu a kvalitu obnovy. Reakciu Európy a Slovenska na súčasné výzvy hodnotí veľmi efektívne. Ocenil podporu podnikov a domácností počas krízy. Cormann upozornil aj na klimatické zmeny či digitálnu transformáciu.
Na margo klimatických zmien Heger dodal, že ide o globálny a nie európsky problém. "Áno, Európa je lídrom v tejto téme, čo je veľmi dobré a dôležité, ale nesmie zostať iba pri európskych riešeniach," komentoval premiér. Pri tejto téme vyzdvihol dôležitosť OECD, keďže ich dosah a hlas je podľa neho dôležitý.
Zjednotenie pravidiel viacerých krajín zabíja konkurencieschopnosť, tvrdí Sulík
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) by neskúšal zavádzať rovnaké regulácie naprieč viacerými krajinami, pretože to zabije konkurencieschopnosť jednotlivých štátov. Povedal to v diskusnom paneli počas tohtoročného Tatra Summitu.
Nadväzoval tak na svojho predrečníka, predsedu predstavenstva organizácie Globsec Wilhelma Molterera, ktorý si myslí, že stredná Európa potrebuje funkčný ekosystém pre inovácie. Problémom podľa neho je práve to, že podnikateľské prostredie, respektíve pravidlá pre podnikateľov, tvoria jednotlivé vlády a sú teda rozdielne v každej krajine. Nápomocné podľa neho môže byť vytvorenie originálnej platformy, ekosystému.
Sulík s ním nesúhlasil a zdôraznil, že napríklad Slovensko, Maďarsko, Česko či Rakúsko sú síce malé krajiny, ale sú si navzájom najmä konkurentmi. "Nielen v produktoch či cenách, ale aj v pravidlách, ktoré prichádzajú od vlád," povedal Sulík. Dodal, že ak si voliči zvolia dobrú vládu, pravidlá v krajine tak môžu byť lepšie než v iných, čo jej prináša konkurenčnú výhodu. Vicepremiér vo svojom príspevku spomenul, že Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pod jeho vedením už dávnejšie prinieslo svoje "kilečko" so 114 malými, ale konkrétnymi zmenami, ktoré zlepšujú podnikateľské prostredie. "Tento rok pokračujeme a máme 469 rozličných malých vylepšení. Je veľmi zložité ich zozbierať, dozvedieť sa o nich," poznamenal minister.
Dodal, že nerobí veľký rozdiel medzi inovatívnymi spoločnosťami a bežnými podnikateľmi, štát sa snaží vytvárať univerzálne vylepšenia. Na diskusii sa zúčastnil aj výkonný riaditeľ technologickej spoločnosti EPAM Systems Arkadiy Dobkin z Filadelfie. Vyzdvihol dôležitosť inovácií, avšak aj potrebu štátu udržať v krajine talentovaných ľudí. "Všetko je to o talente," poznamenal a dodal, že preto je dôležitá aj transformácia systému vzdelávania.