TEL AVIV - Tisíce Izraelčanov vyšli v nedeľu večer do ulíc Jeruzalema a Tel Avivu, aby oslávili nástup novej vlády premiéra Nafraliho Bennetta, ktorá krátko predtým zložila prísahu po hlasovaní o dôvere v parlamente. Novému premiérovi medzi prvými zagratulovali americký prezident Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Rozradostení stúpenci novej vlády, ktorej nástup znamená aj koniec 12 rokov trvajúceho vládnutia Benjamina Netanjahua, sa zhromaždili pred jeruzalemským sídlom parlamentu a v centre druhého najväčšieho mesta Tel Aviv, píše agentúra AFP.
Mnohí z nich prejavovali svoju radosť nadšenými pokrikmi a tlieskaním. Niektorí z nich niesli transparenty a nápisom "Zbohom Bibi", čo je prezývka Benjamina Netanjahua.
Jeden z účastníkov osláv pre agentúru AFP priznal, že má z nástupu krehkej rôznorodej koalície zloženej z ôsmich strán zmiešané pocity. Vyjadril však presvedčenie, že zmena vládnej garnitúry je niečo, čo už krajina potrebovala.
Medzi prvými, ktorý zablahoželal novému premiérovi Bennettovi, bol šéf Bieleho domu Joe Biden. "Teším sa na spoluprácu s predsedom vlády Bennettom v záujme posilnenia všetkých aspektov úzkeho a trvalého vzťahu medzi našimi krajinami," uviedol Biden vo vyhlásení.
Zdôraznil, že spoločne s novou izraelskou vládou chce spolupracovať na "posilňovaní bezpečnosti, stability a mieru pre Izraelčanov, Palestínčanov a obyvateľov celého regiónu". Naftali Bennett Bidenovi poďakoval na Twitteri a potvrdil záujem na rozvíjaní vzájomnej spolupráce.
Merkelová vo svojej gratulácii vyzdvihla tradične blízke vzťahy medzi Nemeckom a Izraelom, ktoré podľa nej spája "jedinečné priateľstvo". "S uvedomením si tejto skutočnosti sa teším na úzku spoluprácu s Vami," uviedla Merkelová na Twitteri v odkaze adresovanom Bennettovi.
Kancelárka zaželala novej vláde aj všetkým občanom Izraela "silu, súdržnosť a úspech v zvládaní úloh, ktoré ich čakajú".
Novému izraelskému premiérovi Bennettovi gratulovala aj EÚ
Predseda Európskej rady Charles Michel gratuloval v nedeľu večer novému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi po tom, ako schválenie jeho novej koalície ukončilo 12-ročné vládnutie Benjamina Netanjahua. Informovala o tom agentúra AFP.
"Teším sa na posilňovanie partnerstva (EÚ a Izraela) pre spoločnú prosperitu a smerom k trvalému regionálnemu mieru a stabilite," uviedol Michel v odkaze.
Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab tiež v tvíte napísal, že sa teší na pokračovanie v spolupráci v otázkach bezpečnosti, obchodu a klimatickej zmeny, ako aj spoločného úsilia o dosiahnutie mieru v regióne.
K blahoželaniam sa pridal aj kanadský premiér Justin Trudeau, podľa ktorého Ottawa "neochvejne zotrváva vo svojej podpore dvojštátového riešenia, pri ktorom budú Izraelčania a Palestínčania žiť v mieri, bezpečnosti a dôstojnosti – bez strachu a pri dodržiavaní svojich ľudských práv".
Novému premiérovi predtým medzi prvými gratulovali americký prezident Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nová vláda Izraela je jeho vnútornou záležitosťou, tvrdí palestínske vedenie
Úrad palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása reagoval na novú vládu Izraela pod vedením premiéra Naftaliho Bennetta v nedeľu večer len stručne, keď ju označil za "vnútornú izraelskú záležitosť". Informovala o tom agentúra AP.
Abbásov hovorca Nabíl abú Rudajná uviedol, že Palestínčania zotrvávajú vo svojom postoji "podpory medzinárodnej legitímnosti a dvojštátového riešenia vytvorením nezávislého palestínskeho štátu v hraniciach z roku 1967, s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom".
Novú izraelskú vládu vytvorilo široké spektrum strán, zahŕňajúce stúpencov tvrdej línie i umiernenejších zástancov tzv. dvojštátového rieštenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Členovia novej vlády však uviedli, že tejto otázke, ktorá medzi nimi môže vyvolávať spory, sa zatiaľ nebudú venovať.
Radikálne palestínske hnutie Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, v nedeľu ešte pred schválením novej izraelskej vlády v parlamente ohlásilo konfrontačný postoj. Hovorca Hamasu Fawzí Barhúm vyhlásil, že každá vláda Izraela je "osadnícky okupantský orgán, ktorému je potrebné brániť sa všetkými formami odporu, predovšetkým ozbrojeným odporom".
Hamas a Izrael viedli minulý mesiac 11-dňovú vojnu – štvrtú, odkedy toto militantné hnutie v roku 2007 po spore s konkurenčnou Palestínskou samosprávou v Prejordánsku ovládlo pásmo Gazy. Napriek nepriateľstvu vedú obe strany nepriame rozhovory zamerané na posilnenie prímeria. Barhúm povedal, že "konanie tejto vlády v teréne určí, ako k nej budeme my pristupovať v teréne".
Islamská strana Zjednotená arabská kandidátka (Raam), ktorá ako prvá arabská strana v izraelskom parlamente vstúpila do vládnej koalície, medzitým avizovala, že v nej bude presadzovať záujmy palestínskych občanov Izraela.
Šéf strany Mansúr Abbás podľa AP v nedeľu povedal, že Raam robí veľkú obetu v záujme svojich voličov a bude sa usilovať o "pokročenie v dialógu, ktorý prinesie lepšie, nové a zásadové vzťahy všetkým občanom štátu: Židom a Arabom".