BRATISLAVA - Opozičný Smer-SD si očividne opäť prechádza marketingovým prerodom. Po rokoch, keď sa strana pohrávala s ružou v logu v rôznych podobách, sa rozhodla pred voľbami 2020 k radikálnej zmene. Ruža sa zmenila na šípku smerujúcu nahor s prívlastkom "nový", no teraz to vyzerá, že strana Roberta Fica sa vracia k pôvodnému nápadu s ružou, no obmenila niektoré prívlastky.
Voliči totiž doteraz stranu vizuálne poznali ako Smer - Sociálna demokracia s logom ruže, do ktorého smeruje šípka. S touto podobou sa Smer počas rokov vládnutia prezentoval voličom, neskôr prišlo len k miernej zmene - farba pozadia.
Zmena prišla pred voľbami
Dovtedy vládny Smer sa však rozhodol pred voľbami 2020 upustiť od dlhoročnej tradície a logo zásadným spôsobom zmenil. Miernou zmenou si prešiel aj marketingový názov subjektu na "Nový Smer".
Návrat ku koreňom s novým prívlastkom
Smer si je zrejme dobre vedomý, že s prívlastkom "Sociálna demokracia" už nie je na politickej scéne jediný (Hlas - sociálna demokracia Petra Pellegriniho, pozn. red.), a preto sa rozhodol k tejto zmene. "Strana Smer-SD svoj názov nezmenila, stále ostáva v oficiálnej platnosti pôvodný názov strany Smer – sociálna demokracia. Nové textovo – vizuálne logo slúži hlavne na lepšiu a adresnejšiu politickú komunikáciu hodnotového zamerania strany s občanmi a voličmi," vysvetlil pre Topky hovorca Smeru Ján Mažgút. Logo sa očividne vracia k filozofii ruže a bol doplnený prívlastok "slovenská".
Prvý na zmenu loga upozornil portál Aktuality.sk.
Chcú sa odlíšiť slovenskou sociálnou demokraciou
Ficova strana má zrejme v pláne byť iná ako spomínaný Hlas Petra Pellegriniho, ktorý podľa niektorých predstaviteľov Smeru presadzuje liberálnejšie témy. "Smer – SD nestavia do popredia témy typické pre bruselskú sociálnu demokraciu, akými sú napríklad práva LGBTI, legalizácia drog alebo otázka výberu pohlavia. Namiesto toho staviame do popredia témy blízke slovenskej sociálnej demokracii, akými sú napríklad sociálny štát a sociálne istoty, zvyšovanie minimálnej mzdy a životnej úrovni, lepšie podmienky pre zakladanie rodiny a tiež ochrana a zveľaďovanie duchovného dedičstva národa," dovysvetlil Mažgút.