Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Termín očkovania proti covidu sa blíži a vás uhryzol kliešť? Odborníčka zo SAV dvíha varovný prst

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Lukáš Mužla, Getty Images)

BRATISLAVA – Opäť sa rozbieha sezóna kliešťov. U odborníčky z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach sme zisťovali, čo robiť, keď si človek krátko pred očkovaním proti covidu-19 nájde na tele kliešťa. Je vtedy bezpečné vpichnutie očkovacej látky? Vedkyňa hovorí áno, no nezabudla spomenúť aj ALE!

Starší a chorľavejší ľudia sa očkovania proti covidu-19 nemusia báť, naopak, potrebujú ho najviac (Zdroj: MZ SR)

Na Slovensku prebieha očkovanie proti ochoreniu covid-19, ktoré spôsobuje nový typ koronavírusu. S príchodom jari však dorazila aj sezóna kliešťov. K otázke očkovanie a kliešť sme oslovili Parazitologický ústav SAV v Košiciach. Odborníčka Bronislava Víchová na otázku, či by mal človek radšej posunúť termín očkovania kvôli tomu, že si na sebe našiel kliešťa, odvetila nasledovné: „Je dôležité vedieť, ako dlho bol kliešť pricicaný. Či to bolo viac ako 24 hodín, prípadne dlhšie... To väčšinou vieme vyhodnotiť podľa toho, kde sme sa v prírode a kedy pohybovali.“

Čítajte aj: Mladíka zo Senice dostal ťažký COVID na hranicu života a smrti: Z jeho spomienok mrazí

Ak je na nás kliešť pricicaný viac než 24 hodín, podľa Víchovej by sme očkovanie mali predsa len zvážiť. „Ak je to teda viac ako 24 hodín, odporúčala by som možno naozaj chvíľu počkať. Vírus kliešťovej encefalitídy sa prenáša z kliešťa do tela pomerne rýchlo po pricicaní. Avšak šanca, že chytíte kliešťa s vírusom, je pomerne nízka. Väčšia pravdepodobnosť je, že chytíte kliešťa, ktorý prenáša baktérie - borélie, čo môže končiť boreliózou. Tam k prenosu dochádza až niekoľko hodín po pricicaní kliešťa, preto platí, že čím dlhšie je tento pricicaný, tým vyššie je riziko, že borélie preniknú do tela,“ ozrejmila odborníčka.

Ilustračné foto
Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto  (Zdroj: Facebook/MZ SR)

Ako uviedla ďalej, inkubačná doba boreliózy sa pohybuje na úrovni 1-2 týždňov od prisatia kliešťa. „Niekedy sa cca 7 dní po odstránení môže v mieste vpichu objaviť tzv. Erythema migrans alebo erytém, čo je červený fľak s bledým okrajom, ktorý je veľmi dobrým diagnostickým ukazovateľom, že ide o boreliózu. Samozrejme, netreba si ho zamienať s lokálnou reakciou kože v mieste vpichu ako je svrbenie, pálenie či začervenanie. V prípade nástupu klinických príznakov nasleduje liečba. V prípade pochybností je možné nechať si vyšetriť krv na prítomnosť protilátok proti borelióze,“ dodala Víchová.

Ilustračné foto
Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto  (Zdroj: TASR - František Iván)

Vedkyňa v závere podotkla, že ak od odstránenia kliešťa uplynulo niekoľko dní a nemali ste ho dlho pricicaného, bez obáv sa môžete zaočkovať proticovidovou vakcínou. „Vakcína proti covid-19 môže vyvolať imunitnú odpoveď organizmu aj u úplne zdravého človeka,“ pripomenula.

Viac o téme: BezpečnosťOčkovanieKliešťBoreliózaKoronavírusCovid19
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu