BRATISLAVA – Böhmova samovražda nenechala bez reakcie ani Miroslava Radačovského, ktorý zastupuje rodinu Lučanských. Böhm bol totiž kľúčový svedok a mal s políciou spolupracovať pri vyšetrovaní káuz Judáš či Texasan. Vypovedať mal aj o údajnom podplácaní policajného exprezidenta Milana Lučanského. K prípadu sa vyjadril aj šéf polície Peter Kovařík.
MIMORIADNE Kľúčový svedok proti Lučanskému je mŕtvy: VIDEO Streľba v dome!
V sobotu ráno Slovensko šokovala správa o tragickej smrti Františka Böhma. Ten sa včera večer zastrelil vo svojom dome v obci Plavecký Štvrtok. Ešte predtým, než si mal streliť do hlavy, postrelil svoju manželku do oblasti hrudníka. Žena sa mu údajne snažila zabrániť v samovražde. Svedkom celého nešťastia mal byť podľa našich informácií ich syn.
Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská Topkám potvrdila, že zranená žena je v stabilizovanom stave a pri vedomí. Prípad si vzhľadom na jeho závažnosť na mieste prevzala bratislavská krajská kriminálka. Policajti na mieste vykonávajú všetky potrebné procesné úkony. „Okolnosti tohto prípadu sú v týchto chvíľach predmetom intenzívneho vyšetrovania. Hneď ako to procesná situácia umožní, budeme verejnosť o prípade informovať,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.
Reakcia Radačovského
Böhm, bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby, bol dôležitým svedkom aj v kauze Judáš, v ktorej bol obvinený aj zosnulý policajný exprezident Milan Lučanský. Miroslav Radačovský, právny zástupca rodiny po zosnulom Lučanskom, na sociálnej sieti napísal, že sa nebude vyjadrovať k priebehu trestného konania. „Na Topkách bola zverejnená správa "Mimoriadne: Kľúčový svedok proti Lučanskému je mŕtvy". Ďalej sa v tejto správe konštatuje, že tento svedok stál aj za dôvodmi kolúznej väzby Lučanského. Ako splnomocnený zástupca rodiny generála Lučanského, vzhľadom na prostoduché útoky na rodinu a mňa, ako zástupcu, zo strany niektorých médií a politikov, som sa rozhodol, že sa nebudem vyjadrovať k priebehu trestného konania,“ oznámil Radačovský.
„Vzhľadom však na veľa telefonátov a správ, ktoré mi v súvislosti s touto mimoriadnou správou prichádzajú, môžem odpovedať a konštatovať len jedno: Áno, je tak, p. Böhm bol kľúčovým svedkom proti generálovi Lučanskému, bol tzv. kajúcnikom, stál za dôvodmi kolúznej väzby Lučanského. Toto s určitosťou viem z obsahu spisu. Prečo však došlo k samovražde, resp. k smrti tohto kajúcnika, sa relevantne vyjadriť nemôžem, pretože nepoznám konkrétne okolnosti jeho smrti,“ dodal splnomocnený zástupca rodiny Lučanských.
Böhm mal svoju ženu postreliť neúmyselne, uviedol policajný prezident
Ako v reakcii na smrť exsiskára Böhma uviedol prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík, muž mal svoju manželku postreliť neúmyselne. Naznačujú to doterajšie informácie. „Bol by som veľmi nerád, ak by sa v súvislosti s touto udalosťou šírili rôzne konšpirácie a špekulácie. V žiadnom prípade sa nejedná o vraždu, ale podľa doterajších informácií F. B. spôsobil svojej manželke neúmyselné strelné zranenie a následne sa sám zastrelil. Ženu so zraneniami previezli do jednej z bratislavských nemocníc. F. B. zraneniu na mieste podľahol. Vyšetrovanie je vedené na krajskom riaditeľstve v Bratislave, viac podrobností zatiaľ nie je možné zverejniť,“ oznámil Kovařík.
Böhmova smrť podľa Pellegriniho vzbudzuje veľa otázok, Kollár vyjadril ľútosť
Líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol, že smrť kľúčového svedka Františka Böhma vzbudzuje veľa otázok a vyvoláva dojem, že niečo v krajine nie je v poriadku. Poukázal na to, že sa o samovraždu nepokúšajú len obvinení vo väzbe, čo bol prípad zosnulého policajného exprezidenta Milana Lučanského, či pokus o ukončenie života bývalej sudkyne Moniky J., ale aj ľudia, ktorí s políciou spolupracujú a sú v pozícii svedka. „Niečo nie je v poriadku, vyrušuje ma to,“ skonštatoval Pellegrini.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v tejto súvislosti vyjadril nad situáciou ľútosť. „Takéto veci by sa nemali končiť smrťou, je mi to ľudsky ľúto, škoda zmareného života,“ povedal Kollár. Zároveň pripomenul, v reakcii na pokusy o samovraždu obvinených vo väzbe, že na úpravách podmienok, najmä kolúznej väzby, už ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pracuje.
Kollár navrhuje, aby sa Slovensko inšpirovalo Českou republikou, kde kolúzna väzba, teda keď je obava z ovplyvňovania svedkov zo strany obvineného, trvala maximálne tri mesiace s možnosťou predĺženia o ďalšie tri mesiace. „Aspoň by to prokurátora nútilo rýchlejšie konať,“ vysvetlil Kollár. Podľa Pellegriniho takýto návrh by mohol nájsť podporu v rámci celého politického spektra.