Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

Čečenský mufti označil Macrona za najväčšieho nepriateľa moslimov

Emmanuel Macron Zobraziť galériu (4)
Emmanuel Macron (Zdroj: SITA/AP Photo/Francois Mori)

GROZNYJ - Čečenský mufti Salach-Chadži Mežijev označil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za "teroristu číslo jeden" a "nepriateľa všetkých moslimov".

Vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Instagram Mežijev odsúdil aj niektoré pietne podujatia, ktorými si obyvatelia Francúzska uctili pamiatku brutálne zavraždeného stredoškolského učiteľa Samuela Patyho. Vrahom bol mladý moslim, ktorého rodina pochádza práve z Čečenska.

Mežijevovi prekážali tie akcie, počas ktorých sa na fasády vládnych budov premietali karikatúry proroka Mohameda, napísal portál Meduza.io. Podľa muftiho takýmto konaním Macron "začal svoj vopred prehraný pochod s islamom". Portál však pripomína, že známe sú len dve spomienkové akcie s takýmto scenárom, a to v mestách Montpellier a Toulouse, kde premietanie karikatúr na fasády vládnych budov trvalo asi štyri hodiny.

Označil ho za nepriateľa Alaha

Čečenskí mufti vyhlásil, že Macron urážkou proroka Mohameda uráža všetkých prorokov a náboženstvá. Označil ho za nepriateľa Alaha, ľudstva i všetkých moslimov, ktorý "nemá žiadne morálne zásady a hodnoty". Obvinil ho tiež, že podnecuje medzietnické a medzináboženské spory a zámerne hucká moslimov k provokatívnym akciám tým, že "zo šialeného profesora urobil národného hrdinu".

Emmanuel Macron
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Francois Mori)

Útok na Samuela Patyho, učiteľa zemepisu a dejepisu na strednej škole v meste Conflans-Sainte-Honorine v metropolitnej oblasti Paríža, sa odohral 16. októbra. Predpokladá sa, že motívom útoku bolo to, že v rámci seminára o slobode prejavu ukazoval študentom známe karikatúry proroka Mohameda, ktoré vyšli v satirickom časopise Charlie Hebdo.

Macronov prísľub vyvolal protesty

Macron túto vraždu označil za teroristický útok a obeti posmrtne udelili najvyššie vyznamenanie - Rad Čestnej légie. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov vraždu učiteľa Patyho odsúdil, ale súčasne zdôraznil, že nemožno urážať náboženské cítenie moslimov.

Macron sa po vražde učiteľa dejepisu zaviazal, že bude intenzívnejšie bojovať proti islamským radikálom. Verejne tiež podporil slobodu prejavu, ktorá podľa neho zahŕňa aj zverejňovanie karikatúr.  

Emmanuel Macron
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Francois Mori)

Jeho prísľub však počas víkendu vyvolal protesty v mnohých krajinách s väčšinovo moslimským obyvateľstvom a viedol k výzvam na bojkot francúzskych tovarov. V niektorých krajinách si vlády predvolali francúzskych veľvyslancov, aby v súvislosti s Macronovými výrokmi vyjadrili protest.

Proti Macronovi protestovali v Bangladéši desaťtisíce ľudí

Desaťtisíce ľudí protestovali v utorok v bangladéšskom hlavnom meste Dháka proti francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi zato, že obhajoval zverejňovanie karikatúr proroka Mohameda. Demonštranti žiadali bojkot francúzskych výrobkov, pričom došlo i zapáleniu figuríny predstavujúcej Macrona. Informovala o tom agentúra AFP.

Na protestnom pochode, ktorý organizovala jedna z najväčších islamistických strán v Bangladéši, sa podľa odhadov polície zúčastnilo viac ako 40.000 ľudí. Pochod, ktorý sa začal pri najväčšej mešite v krajine, príslušníci poriadkových síl zastavili ešte predtým, než sa jeho účastníci dostali k francúzskej ambasáde v Dháke. Jeden z predstaviteľov tejto strany totiž pohrozil, že aktivisti zrútia celú budovu veľvyslanectva, ak nebude nariadený odchod francúzskeho veľvyslanca z krajiny.

Stovky policajtov na trase pochodu rozostavili barikády s ostnatým drôtom. Protestujúci, ktorí kričali heslá ako "bojkot francúzskym produktom" a vyzývali na potrestanie Macrona, sa napokon rozišli bez násilností.

Francúzsky prezident vyhlásil zintenzívnenie boja proti radikálnemu islamu po tom, ako bol 16. októbra brutálne zavraždený stredoškolský učiteľ dejepisu, ktorý ukázal študentom karikatúry moslimského proroka Mohameda. Macron v reakcii na vraždu verejne podporil slobodu prejavu, ktorá podľa neho zahŕňa aj zverejňovanie karikatúr.    

Emmanuel Macron
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Francois Mori)

Výroky francúzskeho prezidenta vyvolali protesty v mnohých krajinách islamského sveta. V Sýrii ľudia pálili Macronove fotografie, v líbyjskom hlavnom meste Tripolis podpaľovali francúzske vlajky, v supermarketoch v Katare a Kuvajte zasa vyhlásili bojkot francúzskych výrobkov a podobné výzvy sa objavili aj v Jordánsku i ďalších arabských štátoch. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Francúzsko z toho, že začalo "hon na čarodejnice" zameraný proti moslimom.

Aj Saudská Arábia kritizuje Francúzsko 

Saudská Arábia označila v utorok za "urážlivé" karikatúry proroka Mohameda a kritizovala postoj Francúzska, ktoré tvrdí, že takéto prejavy sú prípustné v súlade so slobodou slova. Informovala o tom agentúra DPA. "Saudskoarabské kráľovstvo odmieta akékoľvek pokusy o spájanie islamu s terorizmom a karikatúry proroka Mohameda či akéhokoľvek iného proroka označuje za urážlivé," uviedlo vo vyhlásení tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.

Saudská Arábia - rodisko islamu - je dosiaľ poslednou moslimskou krajinou, ktorá vyjadrila hnev nad zverejňovaním karikatúr proroka Mohameda, ktoré sa vôbec po prvý raz objavili svojho času vo francúzskom satirickom časopise Charlie Hebdo. Zástancom práva zverejňovať aj takéto obrázky, ktoré moslimský svet považuje za rúhanie, je aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten ich publikovanie považuje za znak slobody prejavu.

Tému zverejňovania karikatúr opätovne rozdúchala nedávna vražda francúzskeho učiteľa dejepisu Samuela Patyho, ktorej motívom boli zrejme práve známe karikatúry. Tie učiteľ počas výučby ukazoval svojim študentom. Macron sa po vražde Patyho zaviazal, že bude intenzívnejšie bojovať proti islamským radikálom.

Počas uplynulého víkendu sa následne proti Macronovým výrokom konali protesty v mnohých krajinách s väčšinovo moslimským obyvateľstvom. V Jordánsku, Kuvajte či v Katare stiahli obchodníci zo svojich pultov francúzske výrobky. V niektorých krajinách si vlády predvolali francúzskych veľvyslancov, aby v súvislosti s Macronovými výrokmi vyjadrili protest.

Egyptská univerzita al-Azhar v Káhire, ktorá je významnou vzdelávacou inštitúciou sunnitského islamu, takisto kritizovala sporné karikatúry. Uviedla pritom, že útok na islam je súčasťou systematickej kampane, ktorá islam využíva na to, aby zvíťazila v politických bojoch.

Viac o téme: MoslimoviaFrancúzskoČečenskoEmmanuel MacronSalach-Chadži MežijevMufti
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu