BRATISLAVA – V pondelok sa najintenzívnejšie búrky objavovali na juhozápade Slovenska. Hasiči zasahovali vyše stokrát. Išlo najmä o odčerpávanie vody zo zatopených rodinných domov, pivníc, garáži a parkovísk. Najvážnejšia situácia nastala v Trnavskom a v Bratislavskom kraji. Silné búrky hrozia aj dnes, a to najmä na strednom Slovensku, kde je aj riziko povodní.
Radar snímajúci aktuálne zrážky nad Slovenskom
Hasiči zasahovali vyše stokrát
V súvislosti s prívalovým dažďom, ktorý v pondelok zasiahol najmä územie západného Slovenska, hasiči zasahovali doposiaľ 102-krát. Najvážnejšia situácia nastala v Trnavskom a v Bratislavskom kraji. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
V Trnavskom kraji boli podľa jej slov hasiči vyslaní k 35 udalostiam. Z toho až 31-krát zasahovali v okrese Dunajská Streda. V Bratislavskom kraji zasahovali 34-krát, pričom až 28-krát bola ich pomoc potrebná v meste Senec.
Hasiči v Nitrianskom kraji zasahovali v súvislosti so silným dažďom 26-krát a v Žilinskom kraji boli vyslaní k 7 udalostiam. „Vo všetkých prípadoch išlo najmä o odčerpávanie vody zo zatopených rodinných domov, pivníc, garáži a parkovísk. Na mnohých miestach hasiči stále zasahujú,“ priblížila Križanová.
V obci Klížská Nemá (okres Komárno) museli hasiči evakuovať domov dôchodcov. Seniorov evakuovali do vedľajšej budovy z dôvodu vytopenia objektu.
Komárno vyhlásilo mimoriadnu situáciu
Mesto v pondelok vo večerných hodinách mimoriadnu situáciu na území mesta z dôvodu prietrže mračien. „Počas obdobia ohrozenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti budú vykonávané opatrenia na znižovanie rizík ohrozenia, činnosti nevyhnutné na zamedzenie šíreniu a pôsobeniu následkov mimoriadnej udalosti a opatrenia na záchranu života, zdravia a majetku vykonávaním záchranných prác,“ uviedol primátor Komárna Béla Keszegh.
Režimové opatrenia zahŕňajú účelné využívanie všetkej dostupnej techniky, pokračovanie v sprístupnení lokalít pre záchranné zložky a odstraňovanie nánosov a stromov či uvoľňovanie priepustov. Na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie budú mať obyvatelia mesta možnosť uplatniť si nárok na náhradu škody. „O výške a spôsobe uplatnenia a nahlásenia náhrady škody rozhoduje Ministerstvo vnútra SR, o čom budeme obyvateľov priebežne informovať. Mestský úrad Komárno poskytne obyvateľom mesta potrebnú súčinnosť v súvislosti s uplatnením ich nárokov na náhradu škody,“ potvrdilo vedenie mesta.
Zábery zachytávajú búrku, ktorá sa včera prehnala Komárnom.
Apokalypsa v Senci
Ako už spomenula Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, najhoršia situácia bola v Senci, v ktorom vytopilo viacero bytoviek.
„Asi šesť našich posádok v spolupráci s desiatimi až 12 dobrovoľnými hasičskými zbormi momentálne odčerpáva vodu, pršať už prestalo,“ informovalo operačné stredisko. Menší zásah pri povodniach bol potrebný aj vo Veľkom Bieli, v iných obciach a v Bratislave nebola situácia taká zlá.
„Dážď ide smerom na východ, máme informácie, že aj Dunajská Streda je vytopená,“ dodalo operačné stredisko.
Silné búrky majú pokračovať aj dnes
Silné búrky s krúpami sa môžu v utorok vyskytovať najmä na strednom Slovensku a v niektorých okresoch západného a východného Slovenska. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý pre tuto časť krajiny vydal výstrahu druhého stupňa.
Meteorológovia očakávajú, že v týchto okresoch môžu byť s búrkami spojené aj prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 60 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 90 kilometrov za hodinu. „Po dobu platnosti výstrahy môžu byť ojedinele kumulované úhrny zrážok 60 až 110 milimetrov,“ varuje SHMÚ. Pri búrkach je možný aj výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Dôjsť môže aj k stekaniu vody zo svahov a k zatápaniu pivníc či podchodov.
Výstraha prvého stupňa pred výskytom búrok s krúpami platí pre väčšinu západného a východného Slovenska, rovnako aj pre okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo a Tvrdošín. Búrky tu môžu byť spojené s krátkodobými, no intenzívnymi lejakmi, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.
SHMÚ varuje aj pred rizikom prívalových povodní. Výstrahu prvého stupňa vydal najmä pre okresy stredného Slovenska.
Šoféri, pozor na aquaplaning!
O tom, aké nebezpečné sú cesty, keď prudko prší, informovali policajti už včera. „Vodiči, nezabúdajte ani na tzv. aquaplaning. Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky spôsobenú nedostatočným odvodom vody z jej povrchu. Jazdite opatrne!“ vyzvali ochrancovia zákona, ktorí zverejnili aj zábery z diaľnice D1.