ALAMOGORDO - Získať atómovú bombu sa počas druhej svetovej vojny pokúšali Nemci i Japonci, prvý pokusný jadrový výbuch sa ale uskutočnil až 16. júla 1945 v púšti Nového Mexika v USA. Bol výsledkom prísne tajného americko-britského projektu Manhattan, ktorý v USA prebiehal už od roku 1942.
Vedci pod vedením Roberta Oppenheimera pritom neboli schopní povedať, aký bude mať nová zbraň účinok. Pristúpili teda k pokusu, ktorý všetkých ohromil. Z tridsať metrov vysokej železnej konštrukcie, na ktorej vrchole bola nálož odpálená, totiž po výbuchu nezostalo prakticky nič. Úplne ju pohltil žiar 4000 stupňov Celzia.
Púštny piesok bol v okruhu niekoľkých stoviek metrov od epicentra roztavený a ešte 190 kilometrov od miesta výbuchu rozbíjala tlaková vlna okná domov.
Experiment sa uskutočnil o pol šiestej ráno. Nemilé prebudenie obyvateľov vysvetlila armáda explóziu v muničnom sklade. Po tom, čo v auguste 1945 zhodilo americké letectvo bomby na Hirošimu a Nagasaki, ale bolo všetkým jasné, čo sa v ono júlové ráno v Novom Mexiku prihodilo.