BRATISLAVA - Ďalší odklad platenia poistného za jún tohto roka pre zamestnávateľov a živnostníkov, vytvorenie nového postu splnomocnenca vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc, priority Slovenska pri čerpaní eurofondov, či lepšie podmienky pre ohrozené vtáčie druhy v chránených lokalitách pri Bratislave. Týmito návrhmi sa bude v stredu zaoberať vládny kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) na svojej 25. schôdzi. Celkovo vládu čaká vyše 20-bodový program.
Výzvou pre OSSR je naďalej modernizácia
Nedostatočná modernizácia pri nízkej prevádzkyschopnosti výzbroje a techniky, spolu so stále klesajúcim stavom zásob kľúčového materiálu a stavom infraštruktúry majú negatívny dosah na kvalitu výcviku, ako aj na celkovú úroveň operačnej pripravenosti Ozbrojených síl (OS) SR. Tá bola stabilizovaná, avšak na nízkej úrovni. "To zostáva veľkou výzvou aj do ďalších rokov," konštatuje sa v materiáli Komplexné hodnotenie obrany SR za rok 2019. V stredu ho zobrala na vedomie vláda SR.
Dokument je po rokoch opäť neutajovaný. Podľa predkladacej správy sa tak stalo naposledy v roku 2012. Rezort tvrdí, že sa takto obnovuje aj druhý účel materiálu, a to "otvorene informovať verejnosť o dôležitých otázkach, potrebách a problémoch zabezpečovania obrany štátu". Hodnotenie má prerokovať aj Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.
Podľa materiálu sa v roku 2019 vytvorili prijatím súboru motivačných finančných opatrení a najmä novelizáciou legislatívy podmienky na stabilizáciu vojenského personálu a posilnenie konkurencieschopnosti vojenského povolania na trhu práce. Udržala sa aj kontinuita plnenia spojeneckých a ostatných medzinárodných záväzkov SR. Došlo tiež k výraznému navŕšeniu obranných výdavkov na rozvoj, bilancuje ďalej MO SR. Dodáva však, že podstatná časť bola čerpaná na modernizáciu vzdušných síl bez výraznejšieho celoplošného efektu na OS SR.
"Najväčšie problémy a nedostatky pretrvávajú v oblasti modernizácie OS SR, kde je väčšina hlavných druhov zbraní a bojovej techniky zastaraná, viaceré s výrazným prekročením svojho technického života," komentuje materiál. Plnenie úloh v roku 2020 bude náročnejšie hlavne z dôvodu bezpečnostnej situácie spôsobenej pandémiou nového koronavírusu, ktorá spôsobí aj pokles obranných výdavkov, uvádza sa v materiáli.
Vláda vymenovala nových členov Legislatívnej rady
Vláda na svojom stredajšom rokovaní vlády vymenovala nových členov Legislatívnej rady vlády SR. Predsedom sa stane Štefan Holý. Zároveň schválila zmeny v štatúte. Podpredsedom bude advokát Marek Kaľavský, funkciu tajomníka Legislatívnej rady SR bude zastávať generálny riaditeľ sekcie vládnej legislatívy Úradu vlády SR Peter Rohaľ. Vládny kabinet za ďalších členov Legislatívnej rady vlády SR vymenoval Vieru Gajdošovú, Petra Krišku, Milana Hodása, Vlastu Kunovú, Tomáša Čičmanca, Tomáša Gabriša, Jozefa Kanderu, Petra Haňdiaka, Luciu Žitňanskú, Jozefa Piláta, Miroslava Kadúca, Michala Miškoviča, Ľubomíra Čunderlíka, Beatu Galambošovú a Róberta Dobrovodského.
Na stredajšom rokovaní vláda zároveň odvolala bývalých členov Legislatívnej rady vlády SR, pričom funkciu predsedu zastával bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál. Vláda schválila tiež zmeny v štatúte Legislatívnej rady vlády SR. Opatrenie nadväzuje na úpravu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Podpredsedovi vlády sa ňou zverila kompetencia usmerňovať a koordinovať plnenie úloh, ale aj zabezpečovať koordináciu ústredných orgánov štátnej správy v oblasti tvorby legislatívy vrátane koordinácie pripomienkového konania.
V štatúte bude stanovená aj odmena pre členov. Podpredseda legislatívnej rady, tajomník legislatívnej rady a ďalší členovia legislatívnej rady dostanú mesačne odmenu v sume jednej polovice priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.
V centrách pre deti a rodiny sa uvoľňujú protiepidemiologické opatrenia
Rodičia už budú môcť navštíviť deti aj v centrách pre deti a rodiny (CDR), tiež už budú umožnené návštevné pobyty. Vyplýva to z nariadenia vlády o niektorých opatreniach na zabezpečenie výkonu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktoré v stredu schválil kabinet Igora Matoviča (OĽaNO).
Zdravotnícke pomôcky by mali byť pre pacientov dostupné ako doposiaľ
Pacienti by mali mať dostupné všetky zdravotnícke pomôcky tak ako doteraz. Vláda v stredu schválila dva návrhy z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorými sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody zdravotníckych pomôcok a ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody aktívnych implantovateľných zdravotníckych pomôcok.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) priblížil, že cieľom je zabezpečiť stav v oblasti zdravotníckych pomôcok, ktorý na Slovensku fungoval do 26. mája. Plánovaná reforma v tejto oblasti sa podľa šéfa rezortu zdravotníctva nateraz odkladá. "V rámci pandémie Európska komisia zrušila smernicu, ktorá sa mala týkať nových regulácií vstupu zdravotníckych pomôcok na náš trh," komentoval.
Ministerstvo práce na rokovanie vlády predložilo niekoľko návrhov nariadení v sociálnej oblasti. Vláda bude rozhodovať o ďalšom odklade platenia poistného za mesiac jún pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Táto výnimka sa však bude týkať len tých, ktorí preukážu pokles čistého obratu alebo príjmov z podnikania. Okrem toho prerokuje aj nariadenie, ktorým sa stanovia výšky príspevkov na poskytovanie sociálnych služieb v budúcom roku, uvoľniť sa majú aj protiepidemiologické opatrenia v centrách pre deti a rodiny.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) na rokovanie vlády predkladá aj návrh na vytvorenie nového postu splnomocnenca vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Do tejto funkcie má byť zvolená poslankyňa a jeho stranícka kolegyňa Petra Krištúfková.
Vláda má prerokovať aj návrh Ministerstva financií SR, ktorý hovorí o tom, že bilaterálne investičné dohody o ochrane a podpore investícií, uzavreté vzájomne medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ), by sa mali s definitívnou platnosťou ukončiť. Predložený návrh predstavuje implementáciu rozsudku Súdneho dvora EÚ zo 6. marca 2018 vo veci Achmea proti Slovenskej republike (rozhodnutie Achmea). Súdny dvor EÚ rozhodol, že systém arbitráží medzi investorom a štátom tak, ako je zavedený prostredníctvom bilaterálnych dohôd o ochrane a podpore investícií uzavretých vzájomne medzi členskými štátmi EÚ, je nekompatibilný s právom EÚ. Všetky členské štáty Únie sú povinné vyvodiť dôsledky vyplývajúce z tohto rozhodnutia.
Ministerstvo pôdohospodárstva na rokovanie vlády predkladá zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe. Zaviesť sa ním má vstupné preverenie predpokladov u žiadateľa, ktoré chce začať vykonávať ekologickú poľnohospodársku výrobu, a to ešte pred jeho povinným zaregistrovaním na kontrolnom ústave.
Vláda bude schvaľovať aj hlavné priority Slovenska pri čerpaní európskych peňazí v rokoch 2021 až 2027. Prioritou Slovenska, podľa materiálu z dielne rezortu diplomacie a rezortu financií, je mať priaznivé, na mieru šité a flexibilné podmienky politiky súdržnosti a rozvoja vidieka z eurofondov, ktoré budú orientované na dosahovanie výsledkov. Vláda preto nesúhlasí so zvýšením národného spolufinancovania projektov pre menej rozvinuté regióny, čiže všetky okrem Bratislavského kraja, z 15 na 30 %.
Zvýšenú ochranu i lepšie podmienky pre ohrozené vtáčie druhy v chránených lokalitách pri Bratislave a Šuranoch na juhozápade SR má zase zaistiť súbor opatrení, ktoré sa majú realizovať v nasledujúcich troch desaťročiach. Zhromažďuje ich Program starostlivosti o chránené vtáčie územie Sysľovské polia a Žitavský luh na roky 2020 – 2049 z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorými sa bude v stredu tiež zaoberať vláda.
Kabinet by mal vyčleniť na úhradu výdavkov súvisiacich s následkami povodní na Slovensku vyše 4.230.359 eur za obdobie od júla do konca decembra 2019. Z tejto sumy by malo na úhradu výdavkov vynaložených na vykonávanie povodňových zabezpečovacích prác smerovať viac ako 3.837.426 eur a na zámer vykonávania povodňových záchranných prác vyše 392.932 eur.