WASHINGTON - Americkú metropolu Washington, ako aj iné mestá v Spojených štátoch v sobotu zaplavili tisícové davy ľudí, ktoré protestovali proti policajnej brutalite a rasovej nerovnosti, píše agentúra AP.
Desiatky demonštrácii v celej krajine zavŕšili týždeň plný protestov, ktoré vyvolala smrť Afroameričana George Floyda z 25. mája. Podľa agentúry AP sa v sobotu pravdepodobne zmobilizovalo vôbec najviac protestujúcich za uplynulé dva týždne.
Po tom, čo na predchádzajúcich protestoch dochádzalo často k násiliu, sa sobotné protesty v USA niesli v pokojnejšej atmosfére. Úrady v mnohých mestách dokonca zrušili zákaz vychádzania, pretože za posledné hodiny zaznamenali málo nepokojov a žiadne zatknutia. Miestne orgány sa počas protestov na niektorých miestach stiahli do úzadia, čo dalo protestom festivalovú atmosféru.
Vo Washingtone sa počas protestu predávalo občerstvenie v stánkoch a niektoré križovatky sa dokonca zmenili na tanečné parkety. Protesty sa konali aj v mestách ako New York, San Francisco, Philadelphia či Chicago. V Readforde, v rodnom mestečku Floyda, sa zišli stovky smútiacich pred miestnym kostolom, kde sa konal spomienkový obrad.
V Minneapolise sa mestský predstavitelia medzičasom dohodli, že polícii zakážu používať škrtiace chvaty a od policajtov budú vyžadovať, aby zasiahli v prípade, ak budú svedkami použitia neprimeranej sily kolegami. Podobné protesty sa v sobotu konali v metropolách a väčších mestách po celom svete. Zúčastnili sa ich desiatky tisíc ľudí.
Trump chcel nasadiť do ulíc 10.000 príslušníkov armády
Americký prezident Donald Trump žiadal začiatkom tohto týždňa o nasadenie približne 10.000 príslušníkov armády do ulíc metropoly Washington a iných miest, kde sa konali protesty vyvolané smrťou Afroameričana Georgea Floyda. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na televíziu CBS.
Avšak minister obrany Mark Esper a predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley sa postavili proti nasadeniu príslušníkov armády, uviedol pre CBS nemenovaný predstaviteľ obrany.
Podľa CBS Esper pre každý prípad presunul do metropolitnej oblasti Washingtonu približne 1600 vojakov. Tamojších približne 5000 príslušníkov Národnej gardy však už nepotrebovalo pomoc a zo štvrtka na piatok začali vojaci z oblasti odchádzať. Biely dom sa k informáciám CBS bezprostredne nevyjadril.
Vo svete demonštrovali desaťtisícové davy
Desiatky tisíc ľudí po celom svete sa v sobotu zišli na uliciach a námestiach, aby vyjadrili svoj hnev nad smrťou Afroameričana Georga Floyda, píše agentúra AP. V nemeckej metrople Berlín sa podľa miestnej polície zúčastnilo na proteste, ktorý sa konal na námestí Alexanderplatz, približne 15,000 ľudí. Dav mal skandovať Floydovo meno a niektorí účastníci protestu držali transparenty s nápismi "Stop policajnej brutalite" alebo "Nemôžem dýchať".
Podobné protesty v Nemecku sa konali aj v Mníchove, Frankfurte či Kolíne nad Rýnom. V Paríži sa napriek tomu, že polícia zakázala plánované demonštrácie z dôvodu hrozby narušenia verejného poriadku i ohrozenia zdravia na veľkých zhromaždeniach počas koronavírusovej pandémie, zišlo pred budovou americkej ambasády niekoľko tisíc Francúzov. Tých od ambasády oddeľovali bariéry aj poriadková polícia.
V centre Londýna sa zhromaždil dav o veľkosti desiatok tisíc ľudí. Pripomenuli si pamiatku Floyda, ako aj ľudí, ktorí v Británii zomreli pri zásahoch polície alebo v dôsledku ľahostajnosti. Niektorí protestujúci, ktorých neodradil ani hustnúci dážď, sa následne presunuli pred americkú ambasádu v metropole. Mnohí z nich si pokľakli na koleno a vztýčili zaťatú päsť, pričom vykrikovali heslá ako "Ticho je násilie" a "Farba (pleti) nie je zločin".
Obdobnému protestu v Manchestri sa zúčastnilo približne 15,000 ľudí, zatiaľ čo vo waleskej metropole Cardiff ich prišlo zhruba 2000. V Austrálii sa protesty niesli aj v duchu aborigénov, ktorí zomreli vo väzení. V Austrálii má domorodá mládež často problémy so zákonom. Podľa vládnej správy z minulého mesiaca majú mladí aborigéni 22-násobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú zadržaní alebo skončia v nápravnom systéme, než iné skupiny mladistvých v krajine.
Demonštrácie sa konali aj v Taliansku, Južnej Kórei, Japonsku, Senegale či Izraeli. George Floyd zomrel 25. mája v americkom meste Minneapolise pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku. Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré prerástli do násilností.
Polícia v Hamburgu zasiahla
Polícia v nemeckom Hamburgu použila v sobotu proti agresívnym demonštrantom paprikový sprej a bola pripravená použiť aj vodné delá. Pri incidentoch utrpel zranenia jeden policajt. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters. Demonštranti prišli do ulíc podporiť americké protesty proti policajnej brutalite a rasovej nerovnosti.
Hamburská polícia informovala, že niekoľko stoviek "agresívnych ľudí s kapucňou" vyčíňalo v centre mesta: "Už sme museli použiť paprikový sprej. Pri všetkej úcte k emóciám: útoky na príslušníkov polície sú neprijateľné!" zdôraznila hamburská polícia.
V blízkosti centra sa pred policajnými vodnými delami zhromaždilo približne 350 ľudí. Polícia to označila za nepovolené zhromaždenie a ľudí vyzvala, aby sa rozišli.
Na proteste v Londýne utrpelo zranenia 14 policajtov
Štrnásť policajtov utrpelo zranenia počas sobotňajších protestov proti rasizmu v centre Londýna. Uviedla to v nedeľu komisárka londýnskej metropolitnej polície Cressida Dicková, ktorá správanie demonštrantov označila za "šokujúce a úplne neprijateľné".
V centre britskej metropoly sa v sobotu zišli tisíce ľudí, aby vyjadrili svoj hnev nad smrťou Afroameričana Georga Floyda. Agentúra Reuters informovala, že až na potýčku menšej skupiny účastníkov protestu s políciou mala demonštrácia prevažne pokojný priebeh.
"Som hlboko zarmútená, že niekoľko demonštrantov sa včera večer v Londýne správalo voči polícii násilne, pričom zranili 14 policajtov," uviedla vo vyhlásení Dicková. Podľa jej slov bolo ich správanie "šokujúce a úplne neprijateľné".
Polícia ďalej uviedla, že na protestoch na začiatku týždňa utrpelo zranenia 13 policajtov a zatkla aj k niekoľko osôb. Ďalšie protesty sa očakávajú aj v nedeľu. Komisárka varovala, že protesty by mohli zvýšiť riziko šírenia ochorenia COVID-19 a vyzvala demonštrantov, aby našli iný spôsob, ako vyjadriť svoje názory bez toho, aby vyšli do ulíc Londýna.