AMAZÓNIA - Najväčší dažďový prales na svete, Amazonský prales, môže zohrať kľúčovú úlohu v globálnom hydrologickom cykle planéty. Výskumní pracovníci tvrdia, že rok 2019 si získal globálnu pozornosť kvôli veľkému odlesňovaniu a požiarom. Predpokladajú, že práve z týchto dôvodov sa v Amazonii rozšíria savany.
„Aj keď rok 2019 nebol najhorším rokom ohľadom požiarov a odlesňovania v Amazónii, stále to bol rok, kedy globálne odlesňovanie a požiare vyvolali veľkú pozornosť,“ uviedli poprední výskumní pracovníci v oblasti životného prostredia. „Vzácny Amazonský prales je na pokraji svojej existencie a my tiež,“ dodali výskumníci.
Opierajú sa o dve štúdie, v ktorých profesor Thomas Lovejoy a výskumník Carlos Nobre tvrdia, že Amazonský prales je ohrozený odlesňovaním, ktoré zhoršuje globálne otepľovanie. Amazónia preto hrá dôležitá úlohu v hydrologických cykloch planéty. Keď je pôda odlesnená, viac ako polovica dažďovej vody vyteká preč a „nie je k dispozícii na recykláciu“.
Čítajte aj: Ľadovce v Grónsku ukrývajú záhadu: Jednu z nich vedci nedávno odhalili
Vedci preto predpokladajú, že odlesňovanie povedie k rozvoju saván a to hlavne vo východnej a južnej Amazonii. „Možno sa rozšíria do stredných a juhozápadných oblastí, pretože tieto zóny zažívajú iba minimálne zrážky, ktoré sú potrebné pre prosperitu pralesa,“ vysvetlili výskumníci. Odlesňovanie „povedie k stratám biodiverzity, uhlíka a následne aj blahobytu ľudí“.
Odlesňovanie v brazílskej Amazónii v novembri 2019 sa v porovnaní s rovnakým mesiacom v 2018 zvýšilo takmer o 104 percent. Za väčšinou prípadov stoja rozsiahle požiare. Počet požiarov v auguste 2019 bol trikrát vyšší než minulý rok. Brazílsky národný inštitút pre vesmírny výskum v štatistikách uvádza, že od augusta 2018 do júla 2019 bolo zničených 9 762 kilometrov štvorcových pralesa.