ARABAH - Staroveké kráľovstvo Edóm, ktorého existencia nebola až doteraz vedecky podložená, nemuselo byť iba biblickým príbehom, ale skutočnosťou. Svedčia o tom výsledky výskumu archeológov z Kalifornskej a Tel Avivskej univerzity v doline Arabah (alebo Arava) v Jordánsku. Svoju správu zverejnili v časopise PLOS ONE.
Staroveké kráľovstvo Edóm bolo viac-menej považované za mýtický výtvor. Starý zákon ho označil za nepriateľa susedného Judska. Podľa Biblie sa malo rozprestierať juhovýchodne od Mŕtveho mora a vraj sa podieľalo na ničení územia susedného štátu a svätého mesta Jeruzalem. Podľa legendy ho porazil a vyplienil kráľ Dávid.
V priebehu storočí historici vyvracali existenciu Edómu, ale najnovšie zistenia archeológov naznačujú pravý opak. Výskum v jordánskej doline Arabah, kde sa malo kráľovstvo rozprestierať, totiž preukázal, že práve v tejto lokalite sa odohrával obrovský technologický pokrok vo výrobe medi a spracovaní hutníckeho materiálu. Potvrdila to aj analýza vzoriek z vrchu Slaves Hill starých približne 6000 rokov. Použitím rádiokarbónového datovania, ktoré určuje vek organických látok, dokázali vedci zadefinovať obdobie, kedy v tejto oblasti vznikal hutnícky kal. Analýza minerálov a kovov poskytla prehľad o zmene taviacich techník počas celých storočí. Účinnosť výroby sa zlepšila najmä v druhej polovici 10. storočia pred naším letopočtom, kedy sa spracovateľské techniky rozšírili do rôznych regiónov.
Vedúci výskumného tímu Erez Ben-Yosef uviedol, že technologický pokrok zohral kľúčovú úlohu pri prechode z doby bronzovej do doby železnej. "Naša štúdia odhaľuje iný pohľad na archeologicky nepolapiteľné biblické kráľovstvo Edóm. Z nášho výskumu vyplýva, že všetko sa začalo oveľa skôr, ako sa predpokladalo. Štúdia tak presahuje problematiku existencie kráľovstva a poskytuje významné informácie o starodávnom technologickom vývoji."