SOUL - Severokórejská štátna agentúra KCNA v piatok informovala, že KĽDR odpálila "nový typ takticky navádzanej zbrane", pričom na skúšku myslenú ako varovanie "juhokórejským vojnovým štváčom" osobne dohliadal severokórejský vodca Kim Čong-un.
Kim vo štvrtok "osobne organizoval a viedol" odpálenie najmodernejšieho systému zbraní, napísala KCNA, narážajúc tak podľa francúzskej agentúry AFP na štvrtkový odpal dvoch rakiet krátkeho doletu. Podľa správy KCNA bol Kim s priebehom skúšky spokojný.
Severná Kórea naďalej testuje svoje zbrane: Do mora odpálila dve rakety krátkeho doletu
Štvrtkové odpálenie rakiet malo byť "slávnostným varovaním" určeným "severokórejským vojnovým štváčom", ktorí nasadzujú do Južnej Kórey "ultramoderné útočné zbrane" a v rozpore s opakovanými varovaniami Severnej Kórey pretláčajú konanie vojenských cvičení, píše juhokórejská agentúra Jonhap citujúc zo správy KCNA.
Podľa nej Kim odpalom rakiet zdôraznil, že KĽDR musí "vyvíjať supersilné zbraňové systémy", aby tak odstránila "potenciálne a priame ohrozenie svojej bezpečnosti" zo strany Južnej Kórey. Severná Kórea odpálila vo štvrtok zo svojho východného pobrežia dve rakety, ktoré preleteli stovky kilometrov a dopadli do mora. Juhokórejská rada pre národnú bezpečnosť dospela k záveru, že išlo o "nový typ rakety krátkeho doletu".
Prvá raketová skúška od stretnutia s Trumpom
Agentúra AFP pripomína, že išlo o prvú raketovú skúšku KĽDR od improvizovaného júnového stretnutia Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorí sa krátko stretli v demilitarizovanej zóne ležiacej medzi Severnou a Južnou Kóreou a dohodli sa na obnovení dialógu. Pchjongjang však zároveň vyzval Washington aj Soul, aby zrušili svoje spoločné vojenské cvičenia naplánované na august. Varoval pritom, že konanie týchto cvičení by mohlo obnovenie jeho rozhovorov s USA ohroziť.
Severokórejský vodca sa v tejto súvislosti sťažoval na "podivné dvojaké správanie" juhokórejských predstaviteľov, ktorí hovoria o mieri, no v zákulisí dodávajú "supermoderné zbrane a usporadúvajú spoločné vojenské cvičenia". KCNA v súvislosti s novou raketovou skúškou napísala, že "juhokórejský výkonný šéf", čím podľa AFP zrejme myslela juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, "nemal spraviť chybu a ignorovať varovanie Pchjongjangu".
Reagoval aj Trump
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok v rozhovore pre televíziu Fox News povedal, že Severná Kórea testovala len "menšie" rakety. Informovala o tom agentúra Jonhap, podľa ktorej ide zo strany Trumpa o pokus o udržanie dialógu s KĽDR aj napriek jej nedávnym raketovým skúškam.
Analýza USA a Južnej Kórey zistila, že ide išlo o nový typ balistickej rakety s krátkym doletom s "podobnými letovými vlastnosťami" ako rakety typu Iskander, ktoré sú súčasťou výzbroje ruskej armády, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov juhokórejskej armády. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyjadril presvedčenie, že rozhovory s KĽDR budú pokračovať a že štvrtkové testy boli len vyjednávacia taktika.
Irán testoval balistickú raketu stredného doletu
Irán vykonal úspešnú skúšku balistickej rakety stredného doletu, ktorá preletela približne 110 kilometrov. Oznámil to vo štvrtok večer americký denník New York Times s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa armády USA. Iránska strela typu Šabáb-3 bola odpálená z južného pobrežia krajiny a dopadla východne od hlavného mesta Teherán ležiaceho na severe Iránu. Celý let absolvovala nad iránskym územím.
Citovaný zdroj zdôraznil, že raketa neohrozila lode západných krajín ani americké vojenské základne v regióne. Raketová skúška sa uskutočnila v období zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Západom. Medzinárodná dohoda o iránskom jadrovom programe Iránu odpaľovanie konvenčných rakiet nezakazuje, čo je jedna z hlavných výhrad Washingtonu voči nej. Spojené štáty požadujú, aby Irán pozastavil všetky aktivity v oblasti vývoja rakiet, čo však Teherán odmieta.
Strela Šabáb je vyvinutá na základe severokórejskej rakety Nodong a existuje v niekoľkých verziách. Nejde o novú zbraň, Teherán ju má vo svojom arzenáli už zhruba dve desaťročia. Západní experti upozorňujú na to, že na ňu môže byť potenciálne upevnená aj jadrová hlavica. Irán zadržal 19. júla v Hormuzskom prielive ropný tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou. Stalo sa tak zhruba dva týždne po tom, ako v britskom zámorskom území Gibraltár zadržali iránsky supertanker.
Washington a Teherán zase vedú spor týkajúci sa porušovania dohody o iránskom jadrovom programe. Irán v júni zostrelil nad Hormuzským prielivom americký prieskumný dron. Americká armáda tvrdí, že minulý týždeň zostrelila dva iránske drony, čo však islamská republika popiera.