Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Pred šestnástimi rokmi sme sa rozhodli pre spoločnú Európu

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias)

BRATISLAVA – O vstupe Slovenska do Európskej únie rozhodli občania v referende pred šestnástimi rokmi. Vtedajší prezident Rudolf Schuster ho vypísal na 16. a 17. mája 2003. Po sčítaní všetkých platných hlasov sa v referende za členstvo v EÚ vyslovilo 92,46 percenta zúčastnených voličov, proti bolo 6,2 percenta. Výsledok tak potvrdil niekoľkoročnú komplikovanú snahu krajiny o pripojenie sa k spoločenstvu.

Záujem Slovenska o členstvo v Únii siaha ešte do začiatku 90. rokov minulého storočia, keď Slovensko bolo ešte súčasťou Československa. Rozdelenie spoločného štátu však integračný proces pozastavilo.

V roku 1995 odovzdal na summite v Cannes úradujúci slovenský premiér Vladimír Mečiar oficiálnu žiadosť o vstup do EÚ do rúk francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca. Slovensko sa o vstup uchádzalo spolu s ďalšími deviatimi krajinami. V roku 1997 Európska rada schválila koncepciu rozšírenia, Slovenská republika však nesplnila politické kritériá a do intenzívnych rokovaní o členstve v EÚ ju nakoniec nezaradili. Krajine vyčítali nedostatočné rešpektovanie ľudských práv a demokracie.

Vladimír Mečiar
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR - Jakub Kotian)

Situácia sa zmenila až po parlamentných voľbách v roku 1998. Slovensku sa v prístupovom procese podarilo dobehnúť ostatné krajiny a summit v Kodani v roku 2002 znamenal pre všetkých desať krajín ukončenie prístupových rokovaní a definitívne určenie dátumu vstupu do Európskej únie na 1. mája 2004.

Slovenskú republiku čakalo ešte referendum. Napriek podpore vstupu naprieč celým vtedajším politickým spektrom nedokázali politici v kampani zrozumiteľne vysvetliť význam tohto kroku a počas prvého hlasovacieho dňa bola účasť veľmi nízka. Traja najvyšší ústavní činitelia - prezident Rudolf Schuster, predseda parlamentu Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda preto aj počas hlasovania zdôrazňovali, že úspech referenda je podmienený najmenej 50-percentnou účasťou. „Chceme vás preto požiadať, aby ste využili zostávajúce desiatky minút a prišli v referende vysloviť svoj názor na budúce smerovanie našej spoločnej vlasti. Veríme, že tak, ako vždy doposiaľ v histórii našej krajiny, aj teraz sa rozhodnete správne,“ uviedli politickí lídri v spoločnej výzve .

Pred šestnástimi rokmi sme
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Miro Vacula)

K referendovým urnám nakoniec podľa Ústrednej komisie pre referendum prišlo 52,15 percenta občanov zapísaných vo voličských zoznamoch. Hlasovanie, ktoré definitívne potvrdilo vôľu obyvateľov patriť do rozširujúceho sa európskeho spoločenstva, sa navyše do histórie zapísalo aj ako vôbec prvé platné referendum na Slovensku.

Národná rada Slovenskej republiky potom v júli ratifikovala Zmluvu o pristúpení k Európskej únii a Slovensko sa nasledujúci rok v máji 2004 stalo spolu s Cyprom, Českom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maďarskom, Maltou, Poľskom a Slovinskom členom Európskej únie.

Viac o téme: ReferendumMikuláš DzurindaVladimír MečiarRudolf SchusterEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu