PARÍŽ - Vyhynutie hrozí miliónom druhov živočíchov a rastlín, z ktorých mnoho môže vymiznúť už v nasledujúcich desaťročiach, varoval v pondelok v rozsiahlej správe medzivládny panel OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Vo svojom globálnom hodnotení odborníci uviedli, že obnoviť poškodené ekosystémy môže pomôcť len reforma poľnohospodársko-potravinárskeho priemyslu a hlboké zmeny v spôsobe výroby a konzumácie.
"Dopúšťame sa ničenia samotných základov našich ekonomík, prostriedkov výživy, potravinovej bezpečnosti, zdravia a kvality života na celom svete," uviedol predseda medzivládneho panelu Robert Watson.
Na správe pracovalo tri roky 450 expertov. Tí stanovili päť hlavných príčin poškodzovania ekosystémov: využívanie pôdy (poľnohospodárstvo, odlesňovanie), priame využívanie zdrojov (rybolov, lov), zmena klímy, znečistenie a invazívne druhy. Výsledkom je ohrozenie miliónov druhov živočíchov a rastlín z odhadovaných ôsmich miliónov na Zemi.
Globálne hodnotenie stavu biodiverzity minulý týždeň na šesťdňovom plenárnom zasadaní v Paríži prerokúvali zástupcovia členských krajín IPBES. Kľúčovým výsledkom tohto stretnutia je zmienená vedecká správa určená pre rozhodujúcich činiteľov. Ekológovia dúfajú, že tieto závery otvoria cestu k prijatiu ambicióznych cieľov na konferencii strán Zmluvy OSN o biologickej rozmanitosti, ktorá sa bude konať budúci rok v Číne.