LOS ANGELES - Americký herec, filmár a spisovateľ Alan Alda má Parkinsonovu chorobu. Rodák z New Yorku to prezradil tri a pol roka po tom, čo si od lekárov vypočul túto diagnózu. Ako povedal, aj napriek tomu sa venuje herectvu, poskytuje rozhovory a žije plnohodnotný život.
Alan Alda, vlastným menom Alphonso Joseph D’Abruzzo, je rodákom z newyorského Bronxu. Narodil sa 28 januára 1936. Jeho rodičia mali talianskych a írskych predkov. Jeho umelecké meno Alda vzniklo spojení prvých dvoch písmen z mien Alphonso a D’Abruzzo.
Už od detstva účinkoval v rôznych divadelných predstaveniach a neskôr sa dostal až na Broadway. Jeho prvým filmom bola dramédia Tie dni sú už za nami (1963), slávu však získal až ako Hawkeye Pierce v seriáli M.A.S.H. (1972 – 1983), ktorý mu vyniesol päť cien Primetime Emmy a šesť Zlatých glóbusov.
M.A.S.H. bol zároveň aj jeho režisérskym debutom, keď pod jeho taktovkou vzniklo 32 epizód. Režíroval taktiež snímky Štyri ročné obdobia (1981) alebo Betsy sa vydáva (1990), pričom v oboch si aj zahral.
Predstavil sa napríklad aj vo filmoch Vražda v Bielom dome (1997), Mesto šialencov (1997), Po čom ženy túžia (2000), Letec (2004), Most špiónov (2015) či v snímkach Woodyho Allena Zločiny a poklesky (1989), Tajomná vražda na Manhattane (1993) alebo Všetci hovoria: Milujem ťa (1996). Od roku 1957 je ženatý s fotografkou a spisovateľkou Arlene Alda, s ktorou má tri dcéry.
Minulý rok v lete herec oznámil, že trpí Parkinsonovou choroou. O svojej diagnóze vedel už viac než tri roky. Alda verí, že zverejnenie tejto správy môže pomôcť iným ľuďom s rovnakou diagnózou. O ochorení prehovoril po tom, ako si všimol, že sa mu počas televíznych rozhovorov začal chvieť palec a ako podotkol, bolo by len otázkou času, kedy by fanúšikovia začali špekulovať o jeho zdravotnom stave.
Navyše, samotná diagnóza znie pre mnohých ľudí priam hrozivo. „Viaže sa k tomu akási stigma. Ľudia si myslia, že keď vám je diagnostikovaný Parkinson, váš život končí,” vyjadril sa Alda pred pár dňami pre Vanity Fair. Podľa jeho slov ide síce o vážnu vec, no človek stále môže na sebe pracovať. „Stále ešte môžete mať dlhý a dobrý život,” povedal povzbudzujúco.