NEW YORK - Macedónsky prezident Gjorge Ivanov vo štvrtok z New Yorku, kde je na rokovaní Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), nabádal občanov svojej krajiny, aby sa nezúčastnili na nedeľňajšom referende o zmene názvu krajiny. Podľa prezidenta je zmena názvu z Macedónska na Severné Macedónsko, na ktorom sa krajina po dlhoročných vyjednávaniach dohodla so susedným Gréckom, "pascou a flagrantným porušením suverenity Macedónska".
Ivanov už dávnejšie avizoval, že on sám sa na nedeľňajšom referende nezúčastní, teraz k zaujatiu podobného postoja vyzval aj občanov svojej krajiny. Podľa aktuálnych prieskumov chce väčšina Macedóncov nový názov krajiny v referende podporiť, problémom však môže byť práve účasť. Referendum nebude platné, ak sa na ňom nezúčastní aspoň 50 percent oprávnených voličov.
Zmena názvu krajiny úzko súvisí s prípadným vstupom Macedónska do Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO), o ktoré sa Skopje dlhodobo usiluje. Členstvo krajiny v NATO doteraz blokovalo Grécko, Atény však už prisľúbili, že ak si krajina zmení názov na Severné Macedónsko, jej vstup do aliancie podporí.
Proti zmene názvu Macedónska dlhodobo otvorene aj v zákulisí vystupuje Rusko, ktoré je tradične proti rozširovaniu NATO o ďalšie krajiny, pričom Moskva bojuje proti zmiereniu medzi Gréckom a Macedónskom na oboch stranách hranice. V Grécku napríklad v júli chytili a vyhostili dvoch ruských špiónov, ktorí na území tejto krajiny podnecovali činnosť hnutí zameraných proti prijatiu dohody s Macedónskom. Grécko malo s Ruskom pritom dlhodobo nadštandardné vzťahy, ktoré sa výrazne zhoršili až práve po tejto udalosti.
Zákulisné hry Moskvy počas minulotýždňovej návštevy v Skopje nečakane otvorene skritizoval americký minister obrany Jim Mattis, ktorý Rusko okrem iného obvinil, že v európskych krajinách zakladá, financuje a ovláda politické strany. Moskva podľa Mattisa ovplyvňuje verejnú mienku v Európe vyslovene nekalými spôsobmi, zatiaľ čo Spojené štáty a ďalšie členské krajiny NATO zvyknú vyjadrovať svoje názory verejne. "My hovoríme priamo pred médiami, čo si myslíme. Neposielame peniaze žiadnym ľuďom v zákulisí. Nezakladáme politické strany, ktoré potom ovládame alebo sa snažíme ovládať," vyhlásil Mattis v narážke na ruské aktivity v Európe.
Podľa amerického ministra obrany "niet pochýb" o tom, že Rusko financuje proruské skupiny v Macedónsku, ktoré sa snažia zvrátiť pozitívny výsledok nadchádzajúceho referenda a zmariť tak členstvo krajiny v NATO. "Posielajú im peniaze, a tiež organizujú širšie kampane, ktorými chcú ovplyvniť výsledok referenda. Mali by sme nechať na macedónskych občanov, ako budú hlasovať," povedal.