PARÍŽ - Klimatizačné zariadenia by sa v budúcnosti mohli hodiť viac, než si dokážete predstaviť. Podľa nového výskumu publikovaného v odbornom časopise Nature Communications by sme mali počas najbližších piatich rokov zažiť abnormálne vysoké teploty. Zvýšila sa tiež pravdepodobnosť výskytu tropických búrok.
Zatiaľ čo je antropogénna zmena klímy jasným faktorom prispievajúcim ku globálnemu otepľovaniu, nie je jeho príčinou. Vedci z francúzskeho Národného centra vedeckého výskumu (CNRS) vyvinuli novú metódu predpovedania povrchových teplôt vychádzajúci zo sledovania anomálií počasia spolu s klimatickými zmenami spôsobenými ľudskou činnosťou. V rokoch 1998 a 2013 svet zažil prerušenie globálneho otepľovania. Počas tohto obdobia sa priemerné povrchové teploty dočasne ustálili. Dôvodom bol oceán, ktorý začal absorbovať dodatočné teplo a redistribuovať energiu v zemskom systéme. Vedci zistili, že globálne otepľovanie nie je spôsobené skleníkovým efektom, ale prirodzenou variabilitou.
Desivá PROGNÓZA na ďalšie roky: Ani nechcite vedieť, čo ľudstvo v dôsledku horúčav čaká
Tá hrá v priebehu desaťročí oveľa väčšiu úlohu v rýchlosti globálneho otepľovania. Nový systém s názvom PROCAST zohľadňuje práve variabilitu, ktorá by mohla presne predpovedať zmeny teplôt v budúcnosti. Pracovníci Laboratória pre oceánsku fyziku a diaľkové snímanie (LOPS) použili statickú metódu CMIP5, ktorá využíva databázu informácií z rokov 1880 až 2016. Vďaka nej zaznamenali situáciu súčasných klimatických podmienok a vydedukovali budúcu situáciu. V ich simulácii PROCAST predpovedal pauzu globálneho otepľovania na začiatku minulého storočia, čo bolo považované za štatistický odklon. "Toto stavia PROCAST medzi najmodernejšie predikačné systémy, ktoré dokázali retrospektívne predpovedať nedávne prerušenie globálneho otepľovania," uviedli výskumníci.
Celkovo sa očakáva, že súčasný trend globálneho otepľovania bude pokračovať aj v nasledujúcich piatich rokoch a možno dokonca ešte dlhšie. Predpokladá sa, že medzi rokmi 2018 a 2019 sa zvýši globálne otepľovanie a zároveň zníži percento extrémne chladných dní. Dokazujú to nestále rastúce teploty vo všetkých krajinách na našej planéte.