BRATISLAVA - Predseda parlamentu Andrej Danko dôrazne upozornil veľvyslanca Ukrajiny na Slovensku Jurija Mušku, aby sa nevyjadroval k súkromným cestám poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Šéf SNS rozhorčene reagoval na slová diplomata, ktorý tvrdí, že slovenskí poslanci, ktorí sa začiatkom augusta chystajú na Ruskom anektovaný Krym skúmať tamojšie pomery, porušia ukrajinské zákony.
"Poslanci Národnej rady majú svoje právne a spoločenské postavenie. Slovensko je zvrchovaný a demokratický štát. Ak sa akýkoľvek občan, tobôž poslanec NR SR, rozhodne kamkoľvek vycestovať, nebude žiaden veľvyslanec hovoriť o tom, či tam ísť majú alebo nemajú,“ povedal na adresu Mušku predseda parlamentu Andrej Danko.
Muška podľa Andreja Danka opakovane porušuje protokol a opakovane sa nevhodným spôsobom vyjadruje nielen k poslancom NR SR, ale i predstaviteľom štátu. Predseda Národnej rady preto požiada ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky, aby bol pán Muška predvolaný a upozornený na to, že takéto vyjadrenia, ktorými sa vyhráža poslancom NR SR, sú nezlučiteľné s jeho mandátom.
"Mandát veľvyslanca má svoje pravidlá a pán Muška si musí uvedomiť, že má právo na svoj názor a aj postoj, ale tam to začína, aj končí. Verím, že sa verejne ospravedlní za vyhrážky, ktoré zazneli. Ak sa poslanec NR SR rozhodne ísť nielen na Krym, ale hoci aj na Mesiac, nik ho nemôže zastrašovať. Je to ich neoficiálna cesta a slobodná vôľa mimo slovenského parlamentu. Ukrajinské zákony pre slovenských občanov neplatia pán Muška, to by ste mohli vedieť," odkázal veľvyslancovi Ukrajiny v SR Andrej Danko.
Muška vo štvrtok povedal, že poslanci, ktorí sa začiatkom augusta chystajú na Ruskom anektovaný Krym skúmať tamojšie pomery, porušia ukrajinské zákony. "Nie som šťastný z tohto ich rozhodnutia. Tí, ktorí prídu na pozvanie okupačnej vlády, porušujú ukrajinské zákony. Ukrajinská strana bude reagovať, myslím si, že budú mať zákaz vycestovať v budúcnosti na Ukrajinu," vyjadril sa Muška, ktorý už napísal slovenským politickým stranám list, aby svojich poslancov od takýchto krokov odhovorili.
Zákaz vstupu na Ukrajinu?
Poslanec NR SR Peter Marček (nezaradený) priznal, že on je organizátorom cesty. "Idú poslanci a podnikatelia ako súkromné osoby v čase svojho voľna," uviedol. Mená ostatných poslancov povedať nechcel, priznal len svoju kolegyňu Martinu Šimkovičovú (nezaradená), ktorá však má zatiaľ problém s termínom. Okrem tejto dvojice majú vycestovať ďalší štyria koaliční poslanci. "Ideme si hlavne pozrieť pomery. Odlietame 31. júla do Moskvy a následne 1. augusta na Krym. Vraciame sa 4. augusta," popísal cestu Marček.
Tiež uviedol, že zo slovenského ministerstva zahraničných vecí už dostal avízo, že im hrozí zákaz vstupu na Ukrajinu. "Ja som cez rezort diplomacie odkázal, že preto idem na Krym, aby som videl to údajné porušovanie ľudských práv tamojších obyvateľov. Zoberiem aj médiá," avizuje.
Muška by mal postoje tlmočiť diplomatickou cestu
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR žiada ukrajinského veľvyslanca Jurija Mušku, aby na tlmočenie svojich postojov uprednostňoval obvyklú diplomatickú komunikáciu pred verejnými vyhláseniami. V reakcii na vyhlásenie veľvyslanca to povedal hovorca slovenského rezortu diplomacie Peter Susko. Muška vo štvrtok povedal, že nie je šťastný z rozhodnutia poslancov Národnej rady (NR) SR, ktorí sa začiatkom augusta chystajú na Ruskom anektovaný Krym skúmať tamojšie pomery. Upozornil ich tiež, že tým porušia ukrajinské zákony.
"Pokiaľ ide o avizovanú cestu pána Marčeka a ďalších osôb na Krym, ako sa to uvádza v stanovisku predsedu NR SR, tieto osoby plánujú navštíviť Krym nie ako poslanci Národnej rady SR, ale ako súkromné osoby. Tieto skutočnosti, ako aj postoj slovenskej diplomacie v danej veci, sú všeobecne známe a boli opakovane tlmočené tak ukrajinskému veľvyslancovi na Slovensku, ako aj našim ukrajinským partnerom v Kyjeve," povedal Susko.
Muškove vyjadrenie kritizoval predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). Ten ho vyzval, aby sa nevyjadroval k súkromným cestám poslancov NR SR. Danko chce požiadať ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD), aby veľvyslanca upozornil, že takéto vyjadrenia sú nezlučiteľné s jeho funkciou. Dodal tiež, že ukrajinské zákony pre slovenských občanov neplatia. Muška okrem verejného vyjadrenia napísal list slovenským politickým stranám, aby svojich poslancov od takýchto krokov odhovorili.
Organizátorom cesty na Krym je poslanec NR SR Peter Marček (nezaradený). Mená ostatných poslancov povedať nechcel, priznal len svoju kolegyňu Martinu Šimkovičovú (nezaradená), ktorá však má zatiaľ problém s termínom. Okrem tejto dvojice majú vycestovať ďalší štyria koaliční poslanci. Poslanci odletia 31. júla do Moskvy a následne 1. augusta na Krym. Vrátiť sa plánujú 4. augusta.
Oficiálny postoj Slovenska je, že anexia Krymu bola porušením medzinárodného práva. To v stanovisku pripomína aj MZVaEZ. "SR uznáva územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach, t.j. vrátane územia Krym," konštatoval Susko. Marček s tým však nesúhlasí. "Lebo Krym odjakživa patril Rusku," povedal.
Ministerstvo tiež uviedlo, že návštevu Krymu vzhľadom na súčasnú situáciu neodporúča. "Osoby, ktoré Krym navštívia bez povolenia ukrajinských orgánov, najmä ak prídu z územia Ruskej federácie, musia počítať s konzekvenciami ukrajinskej strany. Ukrajina v týchto prípadoch zakáže týmto osobám bez ohľadu na ich štatút vstup na svoje územie," priblížil Susko.