MANILA - Najaktívnejšia filipínska sopka Mayon pokračovala aj v utorok chrlení fontán červenej horúcej lávy a popola. Úrady nariadili evakuáciu medzičasom 40.000 ľudí žijúcich v dedinách v okolí vulkánov, informovala agentúra AP.
Sopka vyvrhuje lávu do výšky 700 metrov nad svoj kráter. Mohutný stĺp vulkanického popola dosahoval podľa Filipínskeho inštitútu seizmológie a vulkanológie v utorok krátko pred svitaním výšku tri kilometre. V pondelok na poludnie miestneho času bola zaznamenaná najsilnejšia erupcia odvtedy, ako sa sopka pred viac ako týždňom prebudila.
V dôsledku aktivity sopky Mayon zvýšili filipínske úrady varovanie pred nebezpečnou erupciou na štvrtý z piatich stupňov. V najbližších hodinách alebo dňoch tak môže nastať explozívna erupcia charakterizovaná početnými otrasmi a pyroklastickými prúdmi. Sú to pohyblivé, skvapalnené zmesi žeravých plynov, úlomkov magmy a sopečného popola s teplotou od 100 do 800 stupňov, pohybujúce sa dolu vulkanickým svahom rýchlosťou aj niekoľkých stoviek kilometrov za hodinu, ktoré zničia všetko, čo sa im ocitne v ceste. Zároveň bola na osem kilometrov od krátera rozšírená zóna ohrozenia a nariadená evakuácia tisícov ďalších obyvateľov.
Sopka Mayon vysoká 2480 metrov sa nachádza v provincii Albay na severozápade Filipín, približne 340 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Manila. Vulkán sa vďaka svojmu klasickému kužeľovitému tvaru stal vyhľadávanou atrakciou pre horolezcov a turistov, ale v uplynulých 500 rokoch vybuchol asi 50-krát, niekedy aj explozívne.
Najničivejšia erupcia sa odohrala v roku 1814, keď zahynulo viac ako 1200 ľudí a mesto Cagsawa sa ocitlo pod nánosmi vulkanického bahna, z ktorého doteraz vytŕča zvonica tamojšieho kostola. Filipíny, ktoré majú asi 22 aktívnych sopiek, ležia v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde je zvýšená vulkanická aktivita a vyskytuje sa tam približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.