Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Nemyslím si, že Marián Kočner je nedotknuteľný, hovorí Béla Bugár

Béla Bugár Zobraziť galériu (2)
Béla Bugár (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Dôvodom, prečo parlament nezrušil milosti prezidenta Michala Kováča aj ďalším aktérom kauzy Technopol, ale len voči jeho synovi, bol kompromis vo vládnej koalícii. V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal líder Mosta-Híd Béla Bugár na margo otázky, prečo sa to nedotklo aj podnikateľa Mariána Kočnera.

Bugár si však nemyslí, že je Kočner nedotknuteľný. "Nemyslím si to. Ja som s Kočnerom nikdy nebol, čo nemôže povedať skoro nikto. Ale ak chcete v koalícii výsledok, musíte dosiahnuť kompromis. Inak nemáte nič," povedal. Šéf Mosta-Híd uviedol, že ak by jeho strana v tejto koalícii nebola, nálada v spoločnosti volajúca po zrušení amnestií Vladimíra Mečiara by vôbec využitá nebola.

"V rámci koalície bola dohoda, že ak rušiť, tak na jednej strane štát nemôže amnestovať samého seba, ale ani prezident rodinu. Pýtali sme sa Kancelárie prezidenta SR, kto každý dostal milosť v kauze Technopol. Najprv to boli štyria, potom ich bolo viac, hovorilo sa o šiestich aj jedenástich ľuďoch. Ak vynecháte čo len jedného, asi by sme dostali na čumák," vysvetlil dôvod, prečo bola zrušená len milosť Michalovi Kováčovi mladšiemu.

Veľa ľudí má pod palcom

Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) je však presvedčený, že Kočner drží na Slovensku veľa ľudí za gumu na trenkách. "Preto tam nebol zahrnutý. Netvrdím, že drží Bugára, ale skôr iných ľudí. Je to postavička, ktorá 25 rokov ide z jednej kauzy do druhej a tieto kauzy končia tým, že sa skutok nestal, alebo to neurobil Kočner. Ako je to možné, že sa s tým orgány tohto štátu nedokázali vyrovnať?" pýtal sa.

Marián Kočner
Zobraziť galériu (2)
Marián Kočner  (Zdroj: SITA)

Na margo samotného zrušenia Mečiarových amnestií Bugár poznamenal, že to nemohlo na Ústavnom súde (ÚS) SR inak dopadnúť. "Ak by aj hrozilo, že ÚS by zrušil uznesenie parlamentu, boli možnosti namietať zaujatosť sudcu. Viem, že sme boli obviňovaní, že to chceme potopiť, ale vidíte, dopadlo to najlepšie. Mali sme tušenie, že to prejde, ale nie takouto väčšinou," priznal.

Na otázku, či ľudia ako Ivan Lexa a Gustáv Krajči skončia pred súdom a potrestaní, Bugár odvetil, že nie je úlohou politikov hovoriť, kto má a kto nemá byť zavretý. "Bude to ale odkaz pre všetkých, že síce to trvalo 19 rokov, ale pred spravodlivosťou nikto neujde. Ale nebude to jednoduché ani pre súdy," myslí si.

Krajniak sa domnieva, že poďakovanie za zrušenie amnestií patrí najmä poslancovi Petrovi Kresákovi (Most-Híd). "Dokázal seriózne komunikovať aj s opozíciou, ktorej hlasy boli potrebné. Dokázal nás presvedčiť právnymi argumentmi, že nejde o gaťafalš. My sme za to hlasovali preto, aby tu nebol systém, v ktorom sú niektorí rovnejší a dokážu si kúpiť beztrestnosť," povedal.

Zároveň sa pýtal, čo je to za štát, v ktorom svojho politického konkurenta riešim tak, že mu tajná služba unesie syna. "Dnes si už neunášame synov a rodinných príslušníkov, ale stále tu máme rovných a rovnejších, ktorí sú beztrestní. Dnes je najslávnejšie spojenie, že skutok sa nestal," dodal Krajniak.

Viac o téme: AmnestieBéla BugárMarián Kočner
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu